reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 resmen tanıtıldı!

Microsoft, dün akşam düzenlenen Windows 10 etkinliğinde yeni işletim sistemini tüm dünyaya tanıttı. Yeni tarayıcı Spartan, kişisel asistan Cortana ve tamamen kişiselleştirilebilir bir Windows deneyimi, Microsoft’un en önemli kozları arasında.

satya_nadella_Web
Dün akşamki etkinlikte Windows 10’un duyurusunu gerçekleştiren Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın üzerinde özellikle durduğu bir konu var: Kişiselleştirme. Windows 10’u kesin çizgileri olan bir işletim sistemi olmaktan ziyade, kullanıcıların istediği gibi şekillendirebileceği, tüm Microsoft cihazlarıyla uyum içinde çalışan bir platform olarak geliştirdiklerini belirten Nadella, daha kişisel bir çağın öncüsü olmaya çalıştıklarını ifade etti. Microsoft bu konuda özellikle mobil platformun önemini vurgulasa da PC ortamına da benzer bir deneyim sunmak için elinden geleni ardına koymamış. Bunların başında elbette kişisel asistan Cortana geliyor.

win10_windows_cortana_Web
Masaüstünde akıllı asistan deneyimi
Geçtiğimiz yıl ilk kez Windows Phone’da kullanıma sunulan Cortana, Windows 10 ile birlikte PC platformuna da gelerek bir ilke imza atıyor. Microsoft, Cortana’yı yalnızca kelime bazlı arama servisi olarak değil; adeta sohbet edilebilen bir yardımcı olarak geliştirmiş. Cortana’nın “eğitilebilir” olduğunun altını çizen Microsoft, sorduğumuz karmaşık sorulara mantıklı cevaplar alacağımızı belirtiyor. Microsoft’a göre Cortana, kişilerin tercihlerini öğrenerek ilgili tavsiyeler, bilgiye hızlı erişim ve önemli hatırlatmalar sağlayan kişisel bir yardım aracı olarak öne çıkacak.

Windows 10 ile birlikte kişisellik web ortamına da sıçramış durumda. Internet Explorer’ın yerini alan yeni tarayıcı Spartan, daha modern ve daha kullanıcı dostu bir yapıyla geliyor. Hem klavye hem de kalemle doğrudan not alma ve bunu herkesle kolayca paylaşma imkanı sunan yeni tarayıcıda ayrıca, web yazılarının çevrimiçi ve çevrimdışı okunmasında kolaylık sağlayan yeni okuyucu formatı ve aranan içeriğin daha hızlı bulunması sağlayan Cortana entegrasyonu da olacak.

win10_windows_startscreen1_Web
Mobil ve masaüstü ayrımı ortadan kalkıyor
Microsoft’un Windows 8’le başlatmak istediği her platforma entegre işletim sistemi mantığı, Windows 10’la birlikte daha elle tutulabilir bir yapıya kavuşuyor. Fotoğraflar, Videolar, Müzik, Haritalar ve Mesajlaşma gibi servislerin tümü her platformdan aynı anda erişilebilir ve kullanılabilir olacak. Bu noktada köprü görevini ise bulut servisi OneDrive üstlenecek. OneDrive üzerinden senkronize edilen içerik ile kullanıcılar bir cihazda başladıkları çalışmalarını başka bir cihazda bitirebilecek.

Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 kullanan ve ilk yıl içinde güncelleme yapan kullanıcılar, Windows 10’a ücretsiz olarak geçiş yapabilecek. Microsoft kesin tarih vermedi ancak Windows 10’un 2015’in sonlarına doğru tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

YORUMLAR