reklamı kapat

POPÜLER

Siri’ye karşılık Microsoft’tan Cortana geliyor

Bloomberg tarafından yayınlanan rapora göre Microsoft, Windows Phone 8.1 güncellemesi ile birlikte Apple’ın Siri’sine benzer şekilde kendi yapay zeka karakteri Cortana‘yı akıllı telefonlarına getirmeye hazırlanıyor. Oyunseverler Cortana’yı Halo serisinden hatırlayacaklardır. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde yayınlanması beklenen güncelleme ile kullanıma sunulacak olan kişisel asistan Cortana, Foursquare’in veri tabanının tüm nimetlerinden faydalanacak. Cortana, Foursquare verileri sayesinde kullanıcıların konumlarına göre çeşitli indirimleri haber verebilecek, mekan tavsiyelerinde bulunabilecek.

Windows Phone 8.1 ile Cortana, ağırlıklı olarak içerik, sinyal ve kural odaklı olarak çalışacak. Bu anlamda kullanıcının kurduğu alarmlar, takvim etkinlikleri, hava durumu ve aramalar gibi birçok içerik kullanıcıya uyarı hizmetlerini sağlamak amacıyla bir araya getirilecek. Örneğin hava durumundaki değişimler kullanıcı için önemli ise Cortana bu verileri izleyerek uyarı ve bildirimlerde bulunabilecek.

Geçtiğimiz yıl sonunda ortaya çıkan Cortana’nın deneme sürümüne ait ekran görüntüleri, Microsoft’un kişisel asistanının çalışma prensipleri hakkında önemli ipuçlarını sunmuştu. Nisan ayında kullanıcılarla buluşması beklenen Windows Phone 8.1 güncellemesinin beta testleri ise halen devam ediyor.

*Ekran görüntüsü – The Verge