reklamı kapat

POPÜLER

Boeing

Uzaydan internet yarışına giriş yapacak son isim: Boeing

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, sürece Amazon gibi Boeing de giriş yapıyor. İşte detaylar;

Biliyorsunuz SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Amazon ise Project Kuiper kapsamında ilk uyduları ancak 2022’nin sonunda ABL Space Systems imzalı yeni nesil roket ile uzaya taşımayı planlıyor. Burada prototip olarak iki farklı uydunun yörüngeye çıkarılacağı belirtiliyor. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli bu prototip uydular, test için kullanılacak ve daha sonrası için planlar yapılacak.

Amazon’un Project Kuiper kapsamındaki ilk hedefi alçak dünya yörüngesine 3.236 farklı uydu çıkarmak ve genel Dünya kapsaması sağlamak olacak.

Bu uydular ile her bölgeye düşük gecikmeli ve yüksek hızlı internet sunmak isteyen Amazon ve SpaceX, süreçte yalnız olmayacaklar. Çünkü kısa süre önce ABD merkezli FCC, havacılık devi Boeing için de uzaydan internet projesi odağında gerekli izni verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing, uzay konusunda tecrübeli bir firma

Bu tecrübesini kullanarak kendi uzaydan internet ağını kuracak firma, ilk aşamada alçak dünya yörüngesine 132 uydu çıkaracak. Firmanın aynı zamanda daha yükseğe bir 15 uydu daha koymak istediği aktarılıyor. Boeing, elbette daha sonra gönderdiği uydu sayısını artıracak ve böylece Dünya kapsamasını genişleterek sunduğu internet hızını artıracak.

Görünüşe bakılırsa gelecekte tüm internet ihtiyacı uzaydan sağlanacak, bu sayede pahalı altyapı çalışmalarına gerek kalmayacak. Alçak dünya yörüngesi hali hazırda doluyken, yeni uydular ile durum oldukça karmaşık bir hal alıyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı