reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 9000s HarmonyOS Next LOG Tasarım

Huawei, HarmonyOS Next ile Android’i tamamen terk ediyor

 - Güncelleme: 14 Kasım 2023 10:00

Halen ABD ambargosu altında olan Huawei, ortaya çıktığı kadarıyla HarmonyOS Next ile Android’i tamamen terk ediyor.

Huawei, ABD ambargosu altına girdikten sonra lisanslı Android kullanımını kaybetti. Firma bu yüzden kendi işletim sistemini geliştirdi ve HarmonyOS adı altında karşımıza çıkardı. Yakında ise HarmonyOS Next sürümü geliyor, bu sürüm ile beraber Android APK yani Android uygulaması yükleme desteğinin tamamen ortadan kaldırılacağı açıklanıyor. HarmonyOS Next, aktarıldığı kadarıyla Android uygulamalarını yükleyemeyecek veya Android kodunu okuyamayacak. HarmonyOS için çok sayıda yeni çalışan bünyesine kattığı aktarılan Huawei, “Next” sürümü ile tasarımsal bir değişikliğe ise gitmeyecek. HarmonyOS işletim sistemi çıktığı günden bu yana bir “Android klonu” olarak nitelendiriliyor, şirket ise bunu sürekli olarak reddediyordu. Bu konuda katıldığı etkinlikte bir açıklama daha yapan HarmonyOS’un babası Mr. Wang Chenglu, bunun söz konusu olmadığını söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki neden sürekli HarmonyOS işletim sistemi bir Android klonu olarak nitelendiriliyor? Bu söyleniyor çünkü Huawei’nin işletim sisteminin temelinde açık kaynaklı AOSP (Android Open Source Project) için geliştirilen bileşenler kullanılıyor. Tam olarak bu konuda bir açıklama yapan Mr. Wang Chenglu, Android işletim sisteminde kullanılan kodların tamamımın Google tarafından geliştirilmediğini, kodların aynı zamanda açık kaynak topluluğundan da geldiğini belirtiyor.

Yani Android’in üzerine kurulduğu temeldeki bazı açık kaynak sistemleri / kodları alan ve HarmonyOS’u direkt olarak birebir Android kopyası olarak hazırlamayan Mr. Wang Chenglu ile ekibi, kendi işletim sistemlerinin Android ve iOS’tan farklı olduğunu çünkü HarmonyOS’un birden fazla cihazda çalışması için tasarlandığını belirtiyor. HarmonyOS’un teknik mimari açısından dünyadaki tüm işletim sistemlerine liderlik ettiğini de belirten Chenglu, sistem üzerindeki çalışmaların süreceğini de aktarmıştı.

HarmonyOS Next açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER