reklamı kapat

POPÜLER

HarmonyOS NEXT

Huawei HarmonyOS NEXT için beta süreci başladı

Huawei HarmonyOS NEXT için beta süreci başladı. Yeni işletim sistemi Google/Android ile olan bağlantıyı tamamen kopartıyor.

Huawei, ABD ambargosu sonrası lisanslı Android kullanımını kaybetti. Bu yüzden kendi işletim sistemini geliştirerek HarmonyOS adıyla piyasaya sürdü. Bu yıl ise OpenHarmony temelli HarmonyOS Next sürümü için geniş çaplı dağıtım başlayacak. Bugün Çin’de belirli cihazlar için beta testlerine başlanan bu yeni versiyon ile beraber, Android APK yani Android uygulaması yükleme desteği tamamen ortadan kaldırılıyor. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir etkinlikte Huawei yetkilisi Zhu Yonggang, halihazırda çok sayıda HarmonyOS uygulamasının bulunduğunu, 200’den fazla endüstri ortağının yeni HarmonyOS uygulamaları üzerinde çalıştığını ve şirketin 2024 yılı sonuna kadar 5.000 ortağı bünyesine katmayı hedeflediğini söylemişti. Kısa süre önce yapılan açıklamada ise Huawei HarmonyOS Next işletim sistemi ile ABD merkezli şirketlere/sistemlere bağlanan tüm kaynak kodlarının ortadan kaldırılacağı söylenmişti. Linux ve Android temelli tüm kaynak kodlarını temizleyerek tam bağımsız bir sistem kuran Huawei, bu sayede hiçbir şekilde engellemez bir yazılımın sahibi olmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok sayıda Huawei imzalı teknik altyapı üzerine kurulan HarmonyOS NEXT, genel performans verimliliğini yüzde 30 oranında artırıyor. Yeni sürümün cihazlar arasındaki bağlantı hızını da artırdığı söyleniyor, tüm bu iyileştirmeler ile beraber enerji tüketiminin yüzde 20 azaltıldığı aktarılıyor. HarmonyOS NEXT elbette bir yapay zeka altyapısına da sahip. Burada “Harmony Intelligence” adı verilen bir altyapı sunuluyor, sistemde üretken yapay zeka temelli çok sayıda fotoğraf düzenleme aracı bulunuyor.

Bunlar arasında fotoğraf kadrajını genişletme ve fotoğraflardan istenmeyen kişileri kaldırma gibi araçlar yer alıyor. Yüklenen dosyaların özetlerini verebilen “Harmony Intelligence” altyapısı, oldukça kullanışlı görünüyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz sürüm, sadece telefonlar değil otomobil başta olmak üzere çok sayıda yerde kullanılabiliyor.

HarmonyOS işletim sistemi çıktığı günden bu yana bir “Android klonu” olarak nitelendiriliyor, şirket ise bunu sürekli olarak reddediyordu. Bu konuda katıldığı etkinlikte bir açıklama daha yapan HarmonyOS’un babası Mr. Wang Chenglu, bunun söz konusu olmadığını söylemişti. Peki neden sürekli HarmonyOS işletim sistemi bir Android klonu olarak nitelendiriliyordu? Bu söyleniyor çünkü Huawei’nin işletim sisteminin temelinde açık kaynaklı AOSP (Android Open Source Project) için geliştirilen bileşenler kullanılıyordu. Tam olarak bu konuda bir açıklama yapan Mr. Wang Chenglu, Android işletim sisteminde kullanılan kodların tamamımın Google tarafından geliştirilmediğini, kodların aynı zamanda açık kaynak topluluğundan da geldiğini belirtiyor.

Yani Android’in üzerine kurulduğu temeldeki bazı açık kaynak sistemleri / kodları alan ve HarmonyOS’u direkt olarak birebir Android kopyası olarak hazırlamayan Mr. Wang Chenglu ile ekibi, kendi işletim sistemlerinin Android ve iOS’tan farklı olduğunu çünkü HarmonyOS’un birden fazla cihazda çalışması için tasarlandığını belirtiyor. HarmonyOS’un teknik mimari açısından dünyadaki tüm işletim sistemlerine liderlik ettiğini de belirten Chenglu, sistem üzerindeki çalışmaların süreceğini de aktarmıştı.

HarmonyOS NEXT yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü