reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, büyük gruplar için sesli sohbet altyapısını duyurdu

 - Güncelleme: 13 Kasım 2023 19:44

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden WhatsApp, büyük gruplar için sesli sohbet altyapısını duyurdu.

WhatsApp tarafından bu akşam duyurulan büyük gruplar için sesli sohbet altyapısı, akla direkt olarak Discord’u getiriyor. Bu altyapıda grup üyelerine yeni bir mesaj gibi görülen sesli sohbetler başlatılabiliyor, bu sohbetler başlatıldığı zaman grup üyelerinin telefonları çalmıyor. Bu gerçekten çok güzel görünüyor, sesli grup görüşmesi başlatılan grupta normal mesajlaşma süreci de aktif olarak devam ettirilebiliyor. Bu sayede sesli görüşmeye uygun olmayan ya da katılmak istemeyenler mesajlaşmaya devam edebiliyor. Bu yeni temeldeki sesli sohbetleri yukarıda da görebileceğiniz üzere ekranın en üstüne konumlandıran firma, sesli grup sohbete girenlerin görüşmeden çıkmadan gruba mesaj gönderebilmesine de izin veriyor. Önümüzdeki haftalarda herkes için aktif edilecek bu faydalı altyapı, başta 33 ya da fazla üyeye sahip gruplarda karşımıza çıkacak. Bu süreçte de uçtan uca şifreleme kullandıklarını belirten WhatsApp, bundan önce çağrılara özel IP adresi gizleme imkanı ile ses getirmişti. İlk olarak yurt dışında devreye alınan özellik, gizliliği bir seviye daha artırıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla WhatsApp üzerinde gerçekleştirilen kullanıcılar arası birebir çağrılar, doğrudan bağlantı kurularak yapılıyor, bu yapı mümkün olan en iyi ses kalitesini sağlıyor. Ancak bu altyapıda bağlı cihazların IP adreslerini birbirlerine göstermeleri gerekiyor, bu da bir gizlilik riski oluşturuyor.

İşte bunun için geliştirilen yeni özellik, görüşmeleri WhatsApp’ın sunucuları üzerinden geçiriyor, bu sayede IP adresi tamamen gizlenmiş oluyor. Bu altyapının tek olumsuz yanı ise artan gecikme ile ses kalitesindeki düşüş oluyor ancak onun da zamanla çok fazla fark edilemeyecek seviyeye getirilmesi bekleniyor.

WhatsApp özellikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli