reklamı kapat

POPÜLER

YouTube içerik üreticilerini mağdur ediyor

Pek çok insanın gelir kapısı haline gelen YouTube’un sorunlarının ardı arkası kesilmiyor. Bildiğiniz gibi platforma yüklenen videolar gözden geçiriliyor ve reklam vermeye uygun görülmesi durumunda para kazandırabiliyor. Fakat YouTube bu sistemdeki sorunları bir türlü çözüme kavuşturamıyor. Son olarak iPhone X videolarının tamamının gözlem altına alındığı, bu içeriklerden kimsenin gelir elde edemediği ortaya çıktı. Problemin çözülmemesi YouTuberların isyan etmesine neden oldu.

Aslına bakarsanız YouTube’un bu alanda yaşadığı sorunlar uzun zaman öncesine dayanıyor. Hatırlarsanız aylar önce reklam krizi patlak vermişti. Verdikleri reklamların uygunsuz videolarla gösterildiğini fark eden markalar geri adım atmıştı. Bu problemin çözümü olması için videoların denetimi sıkışaştı. Uygunsuz bulunan içeriklerin reklam almasına engel olan otomatik bir sistem geliştirildi. Fakat bu sistem çoğu zaman gereksiz içerikleri uygunsuz olarak işaretliyor ve üreticilerin kazancına sekte vuruyor. Bu sorun şimdi de iPhone X videolarında baş gösterdi. Tüm iPhone X videoları anlam verilemeyen bir şekilde denetim altına alınıyor ve içerik üreticilerinin bunlardan para kazanması imkansız hale geliyor.

Sistem problemli

Örneğin teknolojik ürün incelemesi yapan Ben Schmanke iPhone X değerlendirmesini Youtube’a yüklediğinde herhangi bir problemle karşılaşmadı. Fakat ertesi gün videosunun denetime alındığını ve reklam alamadığını fark etti. Ardından bu problemin platform genelinde yaşandığı hatta bunun nedeninin iPhone X’in ismi olabileceği anlaşıldı.

YouTube bu problemi olabildiğince hızlı çözmeye çalışsa da, içerik üreticilerinin kaybı oldukça büyük. Öneri ise çok açık: Çok takipçili hesapların videolarının uygunsuz olabileceği düşünüldüğünde buna sistemin değil, videoyu izleyen gerçek bir insanın karar vermesi. Bakalım platform bu önerileri dikkate alacak mı?