reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

Rahatsız edici çocuk videoları YouTube’un başına bela oldu

Video platformu YouTube‘da çocuklara yönelik içeriklerin fazlasıyla sıkıntılı olduğu ortaya çıkmıştı. Kriz yönetiminde başarısız olan platform bir kez daha reklam boykotuyla karşı karşıya kalabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse yeni krizin nedeni çocuklara yönelik videolar. Başlangıçta çocuklara özel çekilen videolarda yer verilen rahatsız edici içerikler ortaya çıktı. Ardından çocuklara uygun olan videoların altında uygunsuz yorumların yer aldığı anlaşıldı. Durumun farkına varan YouTube ise hızla önlem alınacağını dile getirdi. Uygunsuz görünen içerikler kaldırılırken, pek çok kanal da silindi. Yorumlar noktasında ise yeni bir sistem devreye sokuluyor. 18 yaş altında bireylerin yer aldığı videolara uygunsuz yorum gelmesi durumunda yorum bölümünün tamamen kapatılacağı ifade ediliyor.

Reklam verenler tepkili

Tüm bu gelişmelere rağmen YouTube bir kez daha kriz yönetiminde başarısız olduğunu kanıtladı. Harekete geçmekte geç kalınmasının yanında sorun hala tamamen çözülebilmiş değil. Sürecin kötü idare edilmesinin ardından reklam verenler boykot sürecine hazırlanıyor. Sorun tamamen çözülene kadar YouTube’a reklam vermeyi kesecek pek çok büyük marka bulunuyor. Platformun uygunsuz videoları tespit ettiği sistemi geliştirmesi ve problemin önüne geçmesi isteniyor. Bunun ne kadar zaman alacağı ise henüz bilinmiyor. Özetle ünlü video platformu bir kez daha reklam kriziyle karşı karşıya kalabilir.