reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube içinde yeni dönemi başlatan önemli düzenleme

YouTube, Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA – Çocukların Çevrim İçi Mahremiyet Korunumu Kanunu) kapsamında yaptığı yeni değişiklikleri hayata geçiriyor.

Popüler çevrim içi video platformu YouTube, uzun zamandır çocuklara yönelik içerikler konusunda düzenlemelere gitmeye çalışıyor. Bu süreçte pek çok skandal sayılabilecek olayı geride bırakan sosyal ağ, çocuklara yönelik yayınlanan içerikler için yeni bir düzenlemeye geçtiğini duyurdu. Bundan sonra platformda yayınlanan bir içeriğin hedef kitlesi çocuklar olarak belirlendiyse o videolar artık yoruma kapalı olacak. Ne yetişkinler ne de çocuklar videolara yorum yazabilecek. Aynı zamanda bir diğer dikkat çekici değişiklik de kişiselleştirilmiş reklamlar. Çocuklara yönelik videolarda artık bu reklamlara yer verilmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube çocuklara yönelik içeriklerde önemli değişikliklere gidiyor

Düzenleme bununla kalmıyor. Platformun temel özelliklerinden sayılan bildirim uyarıları, listeye ekleme, daha sonra izleme listesi oluşturma gibi özellikler çocuklara yönelik içeriklerden tamamen kaldırılıyor. Aynı zamanda videoların sonunda bir diğer videoya yönlendirmek için eklenen interaktif kartlar da bu videolara konulamayacak. Kanal üyeliği de bu videolarda kapatılırken, çocuk videoları için bağış toplanamayacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

YouTube geçtiğimiz eylül ayında COPPA’yı ihlal ettiği için 170 milyon dolar cezaya çarptırılmış ve radikal düzenlemelere gideceği yönünde açıklama yapmıştı. Yeni düzenlemenin uygulanmaya başlandığını kaydedelim. Platform bu düzenlemelerle beraber çocuklar için daha güvenli bir içerik deneyimi sunmayı amaçlıyor. Çocukların platformun Kids versiyonunu kullanması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Kids versiyonu hem akıllı cihazlarda uygulama olarak bulunuyor hem de tarayıcıdan ulaşılabiliyor.

İlginizi çekebilir

Instagram’da gördüğünüz ruju artık evde yapabilirsiniz. Fenomenlere marka sormayı bitirecek güzellik ve bakım ürünü