reklamı kapat

POPÜLER

Google rahatsız edici içerikli video ve sitelerden reklam desteğini çekiyor

Geçen şubat ayında YouTube’un en çok aboneye sahip olan ismi PewDiePie, paylaştığı bir video sebebiyle eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Aslında kötü bir niyet içermeyen video, basının yanlış yönlendirmesi nedeniyle abartılmış ve Felix Kjellberg, namıdiğer PewDiePie  adeta linç edilmeye çalışılmıştı. Hatta biz de bu konuyu ele alan detaylı bir yazıya sitemizde yer vermiştik. Bu gelişmelerin üzerine Disney’in sponsorluğunu kestiği kanala Google da destek vermeyi bırakmıştı. Scare PewDiePie isimli şovun yeni bölümlerini iptal eden Google, YouTube’da önerilen kanallar arasından da PewDiePie’ı çıkartmıştı. Google yaptığı yeni bir açıklamayla bundan böyle rahatsız edici içeriklere reklam vermeyeceğini duyurdu.

Google yaptığı açıklamayla birlikte reklam vereceği içerikleri daha detaylı analiz edeceğini ifade etti. Din, cinsiyet ve ırk gibi konularda belirli bir kitleyi rahatsız eden içerik üreticilerine reklam verilmeyeceğini sözlerine ekledi. Bu yeni önlemle birlikte reklam verenler daha rahat bir şekilde reklamlarını yayınlayabilir hale gelecek. Zira reklamlar bu tarzda uygunsuz içeriklerin bulunduğu sitelerde veya videolarda kullanılamayacak. Böylece Google kaynaklı nedenlerden dolayı markaların imajının zedelenmesi gibi bir durumun tarih olacağı belirtiliyor.

Açıklamada olduğu gibi gerçekten rahatsız edici içeriklerde mi reklam içerikleri engellenecek yoksa PewDiePie örneğinde olduğu gibi kurunun yanında yaş da mı yanacak bunu hep birlikte göreceğiz.