reklamı kapat

POPÜLER

Google reklamları sanal gerçeklikte de karşımıza çıkmaya kararlı

Günümüzün en heyecan verici teknolojilerinden biri olan sanal gerçeklik, devamlı olarak gelişmeye ve yeni özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Gelecekte sanal gerçeklik teknolojisiyle tamamen farklı bir dünyada yaşamanın  mümkün olabileceği düşünülüyor. Sanal gerçeklikle bu kadar fantastik hayaller varken Google ise sanal gerçeklikte uygulayacağı gelir modeli için kolları sıvamış durumda. 

Google yaptığı açıklamayla birlikte sanal gerçeklikte reklam gösterimleri yapabilmek için yollar aradıklarını ifade etti. Henüz sanal gerçeklik çok fazla yaygınlaşmış durumda değil ancak Google gelecekte sanal gerçekliğin çok yaygın bir hale geleceğini biliyor ve şimdiden konuyla ilgili hazırlıklarını tamamlamak istiyor. Bilindiği üzere Google, gelirinin büyük bir kısmını reklamlardan elde ediyor. Bu nedenle arama sonuçlarında, servislerde ve uygulamaların içinde reklamlar gösteriyor. Elbette uygulama satışları da gelir kalemlerinden birini oluşturuyor fakat reklamlarla karşılaştırıldığında geride kalıyor.

Yayınlanan GIF’te reklamların nasıl çalışabileceği gösteriliyor. Sanal gerçeklikte geleneksel reklam anlayışının dışına çıkmak ve kullanıcıları rahatsız etmeden reklam göstermek gerekiyor. Söz konusu GIF’te bir küp bulunuyor ve bu küpe doğru bakıldığında bir video oynatılmaya başlıyor. Videonun sağ alt köşesinde reklamı geçme seçeneği bulunuyor. Video kapandığında ise gösterilen uygulamayı indirmeye yönlendiren bir seçenek karşımıza çıkıyor. Google bu gösterdiği reklam şeklini mi kullanacak yoksa farklı reklam türleri mi deneyecek bunu hep birlikte göreceğiz.