reklamı kapat

POPÜLER

Sanal gerçeklikte kablolardan kurtulmanın çaresi “sırtüstü” bilgisayar

HTC Vive ile olan deneyimlerimizde en çok şikayetçi olduğumuz şey ayaklarımıza dolanan kablolardı. Bu konuda da yalnız değiliz üstelik. Pek çok kullanıcının ortak derdi olan bu kablo sıkıntısını ise “sırtüstü” bilgisayarlar çözebilir mi dersiniz?

HP‘nin geçenlerde duyurduğu yeni Omen serisi oyun bilgisayarlarına yakında yeni bir ürün daha eklenmesi planlanıyor. Son teknolojiye sahip bir bilgisayar duyurma hazırlığındaki HP, bu bilgisayarı sanal gerçeklik için özel olarak tasarlamış. Şimdilik herhangi bir ismi bulunmayan bilgisayar Omen X serisinin bir parçası. Bilgisayarı bu kadar özel yapan şeyse sırtüstü çanta gibi giyilebiliyor olması. Bu da oyun oynarken sırtınızda bilgisayarınız, gözünüzde sanal gerçeklik gözlüklerinizle kablolardan tamamen arınmış bir deneyim demek.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bilgisayarın bir aya testlerine başlanması bekleniyor. Yeni Intel Core i5 veya i7 işlemciyle gelecek olan bilgisayarda 32 GB bellek bulunacağı belirtilirken grafik kartı ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Bilgisayarın ağırlığınınsa 4,5 kg’dan daha az olması bekleniyor. Çift fanla ısıyı dağıtacak olan bilgisayarla gelen kemerde de CPU’yu ve grafik kartını ayrı ayrı destekleyecek iki adet pil bulunacak. Pillerin yaklaşık bir saat ömrü olduğu belirtiliyor ancak kolaylıkla değiştirilebileceği de ekleniyor.

HP’nin oldukça ilginç bir ürün tasarladığı kesin. Kablo sorununa da çözüm olduğu aşikar. Ancak kafanızda VR, sırtınızda bilgisayar onca yükle gerçekten oyunun keyfine varabilir misiniz, işte orası bir muamma.