reklamı kapat

POPÜLER

Sanal gerçeklikte çok oyunculu dönem başlıyor

Sanal gerçeklik teknolojisi eskisi kadar ön planda olmasa da gelişmeye devam ediyor. OptiTrack‘ın sunduğu yeni hareket takip çözümüyle sanal gerçeklikte çok oyunculu dönemin de kapıları aralanıyor.

Sanal gerçekliği deneyimlemek tek başına bile belli başlı bir alan isterken, çoklu oyuncu deneyimi bir parça düşündürüyor. OptiTrack’ın yeni vücut sensörleri ise bunu daha mümkün kılmayı amaçlıyor. Bu sensörler el ve ayaklara yerleştiriliyor. Bu sayede tüm vücudun hareketi rahatlıkla algılanabiliyor. Daha doğal ve keskin bir hareket deneyiminin de önü açılıyor. 30 x 30 m ve üzeri alanlarda hareket takibi sağlayabilen OptiTrack, fiyat/performans dengesini de tutturmaya çalışıyor.

Tabii OptiTrack’ın bu çözümü bireysel kullanıcılar için değil, en azından şimdilik. Halihazırda HTC Vive ve Oculus Rift, kişisel kullanımlar için yeterli teknolojiyi de sunabiliyor. Ancak sundukları alan fazlasıyla kısıtlı. OptiTrack’ın teknolojisinin gelişimiyle ileride başta oyun sektörü olmak üzere pek çok sektör için farklı deneyimler mümkün. Gelecekte hayatımızın ufak ufak Ready Player One‘daki gibi olması ise işten bile değil.