reklamı kapat

POPÜLER

Spotify önemli bir başarıya imza attı

İnternet üzerinden müzik hizmeti veren platformları düşündüğümüzde aklımıza hemen Spotify geliyor. Farklı alternatifler sunan Spotify’ın birkaç adım önde olması ise elbette tesadüf değil. Aksine bu durum kullanıcıların en fazla tercih ettiği müzik servisi olmasına dayanıyor. Platformun açıkladığı son rakamlara bakılırsa kullanıcılar tercihlerini Spotify’dan yana kullanmaya devam ediyor.

Geniş bir kitle tarafından kullanılan Spotify ücretli kullanıcı sayısının 60 milyona ulaştığını duyurdu. Hatırlayacağınız üzere platformun daha geçtiğimiz mart atında 50 milyon ücretli kullanıcısı bulunuyordu. Bu da Spotify’ın üç ay gibi kısa bir sürede 10 milyon yeni kullanıcıya hitap etmeyi başardığı anlamına geliyor.

Genel kullanım rakamlarına baktığımızda o noktada da ciddi bir artış yaşandığınız görüyoruz. Mart ayında Spotify’ın ücretli ve ücretsiz kullanıcısı 100 milyon sınırını aşmıştı. Şimdi bu rakamın 140 milyona ulaştığını görüyoruz. Yani her geçen gün Spotify’dan müzik dinlemek isteyen kullanıcıların sayısı artıyor. Platformun en büyük rakibi olan Apple Music’in ücretli kullanıcı sayısı 27 milyon civarında. Tidal‘ın ise mart ayı verileri 1.1 milyon kullanıcısı olduğu yönündeydi. Aradan geçen süreçte bu rakamların ne kadar değiştiğini ise bilmiyoruz. Fakat elimizdeki tüm bu verilere baktığımızda Spotify’ın müzik sektöründeki ağırlığının giderek arttığını net bir şekilde görebiliyoruz.