reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music vs Spotify

Apple Music’in Spotify rekabetindeki ilk zaferi

Çevrim içi yayın servisleri arasındaki rekabete yeni yeni giriş yapan Apple’ın, müzik servisi ise rekabetini uzun zamandır sürdürüyor. Apple Music, Spotify karşısındaki ilk zaferini aldı.

Çevrim içi müzik servisi denildiğinde farklı isimler de pazarda yerini alsa da akla ilk olarak iki isim geliyor: Spotify ve Apple Music. Spotify ise bu alanda tahtın sahibi. 96 milyon ücretli abonesi bulunan popüler müzik servisinin karşısında Apple Music’in globalde 56 milyon ücretli abonesi bulunuyor. Ancak Apple’ın rekabetteki ilk zaferi globalde değil Amerika içinde geliyor. WSJ‘ın yayınladığı rapora göre gelişimini ve büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren Music uygulaması Amerika’daki ücretli aboneler konusunda Spotify’ı çıkışından bu yana ilk kez geride bırakmış durumda. Şubat ayının sonlanmasıyla beraber Apple Music Amerika’da 28 milyon ücretli aboneye erişirken, Spotify 26 milyon aboneyle geride kalıyor. Apple’ın müzik servisinin İsveçli rakibine kıyasla büyüme oranının da daha dikkat çekici olduğunu belirtelim. Music uygulamasının aylık büyüme oranı yüzde 2,6 – 3 arasındayken Spotify’ın değerleri yüzde 1,5 – 2 arasında geziniyor.

Globalde yükselmek için indirim

Music uygulamasının globalde büyümek için bazı bölgelerde abonelik ücretinde indirime gittiği biliniyor. Hindistan gibi önemli bir markette Apple’ın müzik servisi Spotify’ın ve YouTube Premium’un fiyatlarından daha aşağıda bir abonelik alternatifi sunuyor. Amazon Fire TV desteğinin gelmesiyle beraber İngiltere’de de dikkat çekici bir alternatife dönüşmeye başlayan Music uygulaması aynı zamanda İngiltere içi Echo desteğiyle orada daha fazla kullanıcı kazanmaya çalışıyor. Tüm bunlar olurken Spotify’ın Apple’ın aslında hiç de adil bir şekilde savaşmadığına ilişkin bir video yayınladığını da hatırlatalım. Daha önce buradaki yazımızda detaylarına değindiğimiz durum için, popüler çevrim içi müzik servisinin iOS kullanıcıları için daha gelişmiş bir deneyim sunmasını engellediği kaydediliyor.

İlginizi çekebilir

Spotify’ın Apple’ın adil olmadığını anlattığı video