reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Göz ardı edilen en büyük Apple sorunu

Apple kullanıcılar için sunduğu yeni servislerle her şeyi kolay bir şekilde erişime sunsa da, işin kapalı kapıları ardında büyük bir haksızlık yer alıyor.

Apple ve uygulama mağazası denildiğinde App Store için akıllara gelen ilk detaylar ne kadar güvenli olduğu, başarılı bir katalog sunduğu gibi kullanıcı odaklı detaylar oluyor. Ancak işin bir de pek görünmeyen ve App Store’u App Store yapan geliştirici cephesi var. Geçtiğimiz haftalarda Spotify, Apple’ın hiç de adil oynamadığına dair düşüncelerini paylaştığı bir video yayınladı. Bu videoda müzik servisi Apple’ın diğer geliştiricilere hayatı dar ettiğinden bahsediyordu. Bazı ayrıcalıklı özelliklerin Spotify’a eklenmesine izin vermediği ancak Apple Music uygulamasında kendi kurallarına göre oynmadığı belirtiliyordu. İşte bu sorun sadece Music uygulamasıyla sınırlı değil. News+ aboneliğiyle de benzer ve daha kapsamlı bir sorun yaşanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Abone olmak çok kolay!”

Apple’ın ilk olarak Amerika’da kullanıma sunduğu ve News uygulamasına eklenti olarak getirdiği abonelik servisi News+’a abone olmak hayli kolay. Ana sayfayı açtığınızda “Ücretsiz dene” yazısı çıkıyor. Buna tıkladığınızda satın alma için ekranın altından Face ID ile onay ekranı çıkıyor ve telefonun yanındaki ekran uyandırma tuşuna da iki kez bastınız mı, her şey tamam! Ücretsiz aboneliğiniz başladı. Peki bunun iptal etme yöntemi ve gizlilik metni nerede?

Bu soruyu aslında biz değil geliştiriciler soruyor. Dave DeLong’un attığı tweet’te Apple’ın bu sade tasarımı her ne kadar güzel olsa da kendi kurallar kitapçığında belirli maddelerin çiğnendiği belirtiliyor. Mahremiyet politikasına giden bir bağlantının olmaması ve nasıl iptal edileceğine ilişkin bilgi sunulmaması uygulamanın reddedilmesi için yeterli oluyor. Geçmişte App Store’da abonelik gerektiren uygulamalardan alışveriş yaptıysanız şüphesiz bu karmaşık abonelik ekranlarına denk gelmişsinizdir. Kısacası Apple, “mekan sahibi” olarak kuralları kendisi için esnetiyor. Bu da Spotify’ın aslında en başta dikkat çekmek istediği noktaya geliyor. Firma adil oynamıyor. Tabii tüm bunlar olurken uygulamalardan kesilen komisyon yüzdesine değinmiyoruz bile. Spotify’ın hazırladığı video esasen tüm bunları özetliyor. Haberin devamından videoya ulaşabilirsiniz.

İlgili video