reklamı kapat

POPÜLER

AltStore PAL ve Delta iPhone

Üçüncü parti iPhone uygulama marketi AltStore PAL ve Delta oyun emülatörü geldi

Apple, geçtiğimiz hafta App Store kurallarını oyun emülatörlerine izin verecek şekilde güncellemişti ve Avrupa’da harici uygulama marketlerinin kapısını açmıştı.

Apple son dönemde özellikle Avrupa merkezli DMA kapsamında büyük değişiklikler yapıyor. Bu temelde bir adım daha atan firma, App Store uygulama marketinin kurallarını oyun emülatörlerine izin verecek şekilde güncelledi ve bunu sadece Avrupa pazarlarına özel bırakmadı. Yani emülatörlere izin veren kuralları küresel olarak güncelleyen teknoloji devi, artık oyun emülatörlerine izin veriyor ancak geliştiricileri telif hakkı kurallarına uyduklarından emin olmaları için uyarıyor. Oyun emülatörlerinin büyük bölümü telif hakkı kurallarını hiçe sayıyor, Apple bu konuda sorumluluk kabul etmeyeceğini açık şekilde belirtiyor. İşte bu yeni dönem özelinde App Store’a giriş yapan ilk emülatörlerden birisi iPhone / iPad uyumlu iGBA olmuştu. Ancak iGBA kısa süre içinde kaldırıldı, Apple emülatörü başka bir uygulamayı birebir kopyaladığı için kaldırdığını açıkladı. Bugün ise Avrupa’daki kullanıcılara özel üçüncü parti iPhone uygulama marketi AltStore PAL geldi (Yıllık 1.50 euro + vergi ücreti var ve kişilere çok sayıda farklı uygulama sunacak) ve onun içinde yer alan Delta oyun emülatörü de kullanıma sunuldu. Geliştirici Riley Testut imzasını taşıya Delta, ücretsiz yapıda ve direkt olarak NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy, Game Boy Advance ve Nintendo DS oyunlarına destek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, Avrupa’daki yeni dönem için App Store özelinde resmi olarak şunları aktarmıştı: “Apple, AB’de uygulamaları olan geliştiricilere yönelik App Store’a getirilen bir dizi değişikliği de paylaştı. Bu değişiklikler iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS gibi Apple’ın işletim sistemlerinde kullanılan uygulamaları etkiliyor. Değişiklikler arasında, AB’deki kullanıcıları App Store’un güvenli ödeme işlemleri dışındaki alternatiflerin kullanılmasıyla bağlantılı riskler konusunda bilgilendiren yeni açıklamalar da yer alıyor. Geliştiriciler açısından değişiklikler şu noktaları içeriyor:

  • -Ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSP’ler) kullanımıyla ilgili yeni seçenekler: Geliştiricinin uygulamasında dijital ürün ve hizmetler için yapılan ödemelerin işleme alınmasına yönelik yeni seçenekler sunulacak.
  • -Ödemelerin harici bir web sayfasına giden bir bağlantı aracılığıyla işleme alınmasıyla ilgili yeni seçenekler: Kullanıcılar, dijital ürün ve hizmet satın alma işlemlerini geliştiricinin harici web sitesinde tamamlayabilecek. Geliştiriciler, AB’deki kullanıcıları uygulamaları dışındaki kampanyalar, indirimler ve diğer teklifler hakkında da bilgilendirebilecek.
  • -İş planlama araçları: Geliştiricilerin ücretleri belirlemesine ve Apple’ın AB’deki uygulamalar için sunduğu yeni iş koşullarıyla bağlantılı ölçümleri anlamasına yardımcı olacak.
Bu değişiklikler, AB’deki kullanıcıları korumaya ve bilgilendirmeye yönelik yeni adımlarla birlikte aşağıdaki noktaları da içeriyor:
  • -App Store ürün sayfası etiketleri: İndirilen uygulama alternatif bir ödeme işlemi kullanıyorsa bunu kullanıcıya bildirir.
  • -Uygulama içi açıklama sayfaları: İşlemi gerçekleştiren Apple olmadığında ve geliştirici kullanıcıyı işlemin tamamlanması için alternatif bir ödeme işleyicisine yönlendirdiğinde kullanıcıları bilgilendirir.
  • -Yeni App Review süreçleri: Geliştiricilerin alternatif ödeme işleyicilerinin kullanıldığı işlemlerle ilgili bilgileri doğru şekilde aktardığını doğrular.
  • -Apple’ın Veri ve Gizlilik web sitesinde gelişmiş veri taşınabilirliği: AB’deki kullanıcılar App Store kullanımlarıyla ilgili yeni verileri alıp yetkili bir üçüncü tarafa aktarabilirler.
Apple, alternatif ödeme işlemleri kullanan uygulamalar için para iadesi yapamayacak ve sorun yaşayan veya dolandırıcılığa maruz kalan müşterilere destek olma konusunda daha az yetkiye sahip olacak. Sorun Bildir, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi faydalı App Store özellikleri de bu işlemlerde kullanılamayacak.
Kullanıcıların ödeme bilgilerini daha fazla tarafla paylaşması gerekebileceği için, bu durum kötü niyetli kişilere kullanıcıların hassas finansal bilgilerini çalmasını kolaylaştıracak fırsatlar verebilecek. Ayrıca App Store’da, kullanıcıların satın alma geçmişi ve abonelik yönetimi, yalnızca App Store’un Uygulama İçi Satın Alma sistemiyle gerçekleştirilen işlemleri gösterecek.”

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER