reklamı kapat

POPÜLER

Provenance

Birden fazla platforma destek veren oyun emülatörü Provenance de App Store’a geliyor

 - Güncelleme: 19 Nisan 2024 19:45

Apple, kısa süre önce App Store kurallarını oyun emülatörlerine izin verecek şekilde güncellemişti. Bu temelde Provenance da geliyor.

Apple son dönemde özellikle Avrupa merkezli DMA kapsamında büyük değişiklikler yapıyor. Bu temelde bir adım daha atan firma, App Store uygulama marketinin kurallarını oyun emülatörlerine izin verecek şekilde güncelledi ve bunu sadece Avrupa pazarlarına özel bırakmadı. Yani emülatörlere izin veren kuralları küresel olarak güncelleyen teknoloji devi, artık oyun emülatörlerine izin veriyor ancak geliştiricileri telif hakkı kurallarına uyduklarından emin olmaları için uyarıyor. Oyun emülatörlerinin büyük bölümü telif hakkı kurallarını hiçe sayıyor, Apple bu konuda sorumluluk kabul etmeyeceğini açık şekilde belirtiyor. Bugün öğrendiğimiz kadarıyla bu temelde iOS ve tvOS tarafında popüler (App Store dışı kullanım) olan çoklu platform destekli emülatör Provenance için de App Store’a giriş çalışmaları yapılıyor.Game Boy Pocket, Game Boy Color, Game Boy Advance, Nintendo Entertainment System (NES), Super Nintendo Entertainment System (SNES), Nintendo 64 ve Nintendo DS” oyunlarına destek veren emülatör, henüz App Store ne zaman girecek belli değil ancak çıktığı zaman birçok kişiyi hem kolay erişim desteğiyle hem de destek verilen diğer özelliklerle memnun edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yeni dönem özelinde App Store’a giriş yapan ilk emülatörlerden birisi iPhone / iPad uyumlu iGBA olmuştu. Ancak iGBA kısa süre içinde kaldırıldı, Apple emülatörü başka bir uygulamayı birebir kopyaladığı için kaldırdığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde ise Avrupa’daki kullanıcılara özel üçüncü parti iPhone uygulama marketi AltStore PAL geldi (Yıllık 1.50 euro + vergi ücreti var ve kişilere çok sayıda farklı uygulama sunacak) ve onun içinde yer alan Delta oyun emülatörü de kullanıma sunuldu. Geliştirici Riley Testut imzasını taşıya Delta, ücretsiz yapıda ve direkt olarak NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy, Game Boy Advance ve Nintendo DS oyunlarına destek veriyor.

Provenance yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER