reklamı kapat

POPÜLER

Adobe Delta

Delta oyun emülatörü Adobe tehdit edince logosunu değiştirmek zorunda kaldı

Delta oyun emülatörü Adobe tehdit edince logosunu değiştirmek zorunda kaldı. Firma bir yasal mücadeleye girmek istemedi.

Apple son dönemde özellikle Avrupa merkezli DMA kapsamında büyük değişiklikler yapıyor. Bu temelde bir adım daha atan firma, App Store uygulama marketinin kurallarını oyun emülatörlerine izin verecek şekilde güncelledi ve bunu sadece Avrupa pazarlarına özel bırakmadı. Yani emülatörlere izin veren kuralları küresel olarak güncelleyen teknoloji devi, artık oyun emülatörlerine izin veriyor ancak geliştiricileri telif hakkı kurallarına uyduklarından emin olmaları için uyarıyor. Oyun emülatörlerinin büyük bölümü telif hakkı kurallarını hiçe sayıyor, Apple bu konuda sorumluluk kabul etmeyeceğini açık şekilde belirtiyor. İşte bu yeni dönem özelinde App Store’a giriş yapan ilk emülatörlerden birisi iPhone / iPad uyumlu iGBA olmuştu. Ancak iGBA kısa süre içinde kaldırılmış, Apple emülatörü başka bir uygulamayı birebir kopyaladığı için kaldırdığını açıklamıştı. Daha sonra ise Avrupa’daki kullanıcılara özel üçüncü parti iPhone uygulama marketi AltStore PAL gelmişti (Yıllık 1.50 euro + vergi ücreti var ve kişilere çok sayıda farklı uygulama sunacak) ve onun içinde yer alan Delta oyun emülatörü de kullanıma sunulmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştirici Riley Testut imzasını taşıya Delta, ücretsiz yapıda ve direkt olarak NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy, Game Boy Advance ve Nintendo DS oyunlarına destek veriyor. Genel olarak sevilen Delta’yı şimdi gündeme getiren bir logo durumu oldu, uygulamanın logosu Adobe’nin kullandığı Experience Cloud (Kırmızı olan) logosuna benzediği için sıkıntı çıktı. Adobe bu logonun değiştirilmesini yoksa dava açacağını söyledi, bu yüzden Delta bir adım atarak logosundaki A’yı “kırdı” ve hemen aşağıdaki versiyona geçiş yaptı. Şirket bu değişikliği direkt olarak güncelleme notlarına da yazdı:

Delta haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü