reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starshield

SpaceX, bir casus uydu ağı için Northrop Grumman şirketiyle de çalışıyormuş

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, yeni haberlere göre bir casus uydu ağı için Northrop Grumman şirketiyle de çalışıyormuş.

Bugün çıkan son haberlere göre SpaceX, ABD’li havacılık ve savunma şirketi Northrop Grumman ile gizli bir casus uydu projesi üzerinde çalışıyor. Bu ortaklık kapsamında gönderilen uydular ile beraber birçok ülkenin / bölgenin detaylı görüntülerinin çekilmeye başladığı söyleniyor, yeni uyduların çözünürlük anlamında ABD’nin eski çözümlerinden çok daha iyi olduğu aktarılıyor. Yani artık çok daha detaylı görüntüler alabilen görevliler, söylendiği kadarıyla bu yeni uydular ile askeri unsurları ve hedefleri eskiye nazaran daha hassas şekilde takip edebiliyor. Kendi içinde görüntü / veri aktarma yeteneğine sahip olduğu aktarılan casus uydu ağı, daha şimdiden ABD’ye büyük bir üstünlük sağlıyor gibi görünüyor. Benzer bir gelişme daha önce Reuters kaynaklı, “SpaceX, ABD istihbarat teşkilatı için bir casus uydu ağı kuruyor” haberiyle gündeme gelmişti. Reuters tarafından beş farklı kaynak üzerinden doğrulanan bir gelişme, aslında SpaceX direkt olarak ABD’li bir şirket olduğundan aşırı da büyük bir sürpriz olmamıştı. Bahsi geçen casus uydu ağını Starshield tarafında 1,8 milyar dolarlık büyük bir kontrat üzerinden uzun zamandır genişlettiği aktarılan SpaceX, istihbarat odaklı özel uyduları Starlink’ten farklı tutuyor, bu uydular sayesinde ABD istihbarat teşkilatının dünyanın istediği hemen her noktasını eskiye oranla çok daha rahat şekilde görebileceği ya da başka bir deyişle izleyebileceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starshield sistemi elbette ilk defa gündeme gelmiyor. Sistem özelinde bundan önce ABD Uzay Kuvvetleri ile bir anlaşma yapılmıştı ve o da ses getirmişti. Peki nedir bu SpaceX Starshield? Firma bu servisi kendisi sade şekilde şöyle açıklamıştı: “Starshield, ulusal güvenlik çabalarını desteklemek için SpaceX’in Starlink teknolojisinden ve fırlatma kapasitesinden yararlanıyor. Starlink tüketici ve ticari kullanım için tasarlanırken, Starshield başlangıçta üç alana odaklanarak devlet kullanımı için tasarlanmıştır.

Son cümlede de geçtiği üzere Starlink ile normal tüketicilere uzaydan internet sağlayan firma, Starshield ile bunu devlet kurumları için sunmayı hedefliyor. Starlink’in güvenlik kapasitesini daha da yukarıya taşıyor denilen sistem, Starshield için özel olarak hazırlanan donanımlar kullanıyor. Bu yeni anten / bağlantı donanımları daha önce söylendiği kadarıyla hem siber hem de fiziksel saldırılara karşı dayanıklı tasarlanmış.

SpaceX Starshield gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili