reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starshield

SpaceX, ABD istihbarat teşkilatı için casus uydu ağı kuruyormuş

 - Güncelleme: 16 Mart 2024 23:33

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, Reuters tarafından yapılan habere göre ABD istihbarat teşkilatı için casus uydu ağı kuruyormuş.

Reuters tarafından beş farklı kaynak üzerinden doğrulanan bu gelişme, aslında SpaceX direkt olarak ABD’li bir şirket olduğundan aşırı da büyük bir sürpriz olmadı. Bahsi geçen casus uydu ağını Starshield tarafında 1,8 milyar dolarlık büyük bir kontrat üzerinden uzun zamandır genişlettiği aktarılan SpaceX, istihbarat odaklı özel uyduları Starlink’ten farklı tutuyor, bu uydular sayesinde ABD istihbarat teşkilatının dünyanın istediği hemen her noktasını eskiye oranla çok daha rahat şekilde görebileceği ya da başka bir deyişle izleyebileceği söyleniyor. SpaceX Starshield sistemi elbette ilk defa gündeme gelmiyor. Sistem özelinde bundan önce ABD Uzay Kuvvetleri ile bir anlaşma yapılmıştı ve o da ses getirmişti. Peki nedir bu SpaceX Starshield? Firma bu servisi kendisi sade şekilde şöyle açıklamıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Starshield, ulusal güvenlik çabalarını desteklemek için SpaceX’in Starlink teknolojisinden ve fırlatma kapasitesinden yararlanıyor. Starlink tüketici ve ticari kullanım için tasarlanırken, Starshield başlangıçta üç alana odaklanarak devlet kullanımı için tasarlanmıştır. Son cümlede de geçtiği üzere Starlink ile normal tüketicilere uzaydan internet sağlayan firma, Starshield ile bunu devlet kurumları için sunmayı hedefliyor. Starlink’in güvenlik kapasitesini daha da yukarıya taşıyor denilen sistem, Starshield için özel olarak hazırlanan donanımlar kullanıyor. Bu yeni anten / bağlantı donanımları daha önce söylendiği kadarıyla hem siber hem de fiziksel saldırılara karşı dayanıklı tasarlanmış.

SpaceX Starshield gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili