reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX Starlink için ilk “V2 Mini” uyduları atıldı

 - Güncelleme: 16 Mart 2023 08:45

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti özelinde SpaceX Starlink için “V2 Mini” uydulara geçişi resmen başlattı.

SpaceX Starlink ağını büyütmek adına dün akşam yeni bir Falcon 9 kalkışı yapıldı ve bu sefer geçtiğimiz günlerde ilk bilgileri verilen 21 adet “V2 Mini” Starlink uydusu alçak dünya yörüngesine çıkarıldı. Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni geliştirilen V2 Mini uydular, Starlink’in önceki uydularına oranla uydu başına yaklaşık dört kat daha fazla kapasite sağlayacak antenlere sahip ve E-Band gibi bazı yeni teknolojik destekleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca V2 Mini uydular yörüngede manevra için yeni argon Hall iticileri ile donatılmış durumda. SpaceX mühendisleri tarafından geliştirilen bu iticiler, firmaya göre birinci nesil iticilerden 2,4 kat daha fazla itme gücüne sahip. Yeni uydular sayesinde milyonları daha yüksek bant genişliği ve daha stabil bir bağlantı ile buluşturacaklarını söyleyen şirket, ağı sürekli olarak büyütüyor ve Starlink’i her ay yeni bir ülkede aktif ediyor. Starlink’in Türkiye’de aktif edilmesi ise şu an tamamen devlet onayına kalmış durumda.

Son görevde kalkış böyle oldu:

Starlink v2 uyduları yörüngeye böyle bırakıldı:

Görevde kullanılan Falcon 9’un ilk aşaması deniz üstü otonom platforma dikey olarak böyle indi:

Kalkış anında çekilen fotoğrafları:

V2 Mini uydular için daha önce yapılan paylaşım:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink bundan önce küresel bağlantı özelinde gündeme gelmişti. SpaceX tarafından resmi olarak test edilmeye başlanan “Global Roaming Service“, uydu / uzaydan internetin dünyanın her yerine götürülmesine odaklanıyor. Bu pakete çıktığı zaman abone olan kişiler, 599 dolarlık donanımları satın aldıktan ve pakete aylık 200 dolar vermeyi kabul ettikten sonra dünya üzerinde gittikleri hemen her yerde internet bağlantısı elde edebilecek. Bu altyapıda ilk aşamada çok yüksek hız ve düşük gecikme vadetmeyen firma, bunun zamanla daha iyi hale geleceğini belirtiyor.

SpaceX’in her yer demesine rağmen sadece resmi devlet onayı aldığı ülkelere özel kalması beklenen küresel dolaşım paketi, genel olarak yüksek fiyattan dolayı çok ses getirebilecek gibi görünmüyor. Starlink’in halen hitap ettiği kitle daha çok profesyoneller ve şirketler oluyor. Ancak bu durum önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde değişecek, uydu / uzaydan internet herkesin ulaşabileceği bir seviyeye gelecek. Bu konuda eğer bilmiyorsanız alışveriş devi Amazon da çalışıyor, bu rekabetin herkese maddi açıdan fayda sağlaması bekleniyor.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

İLGİLİ HABERLER