reklamı kapat

POPÜLER

Google Fortnite Epic Games Store

Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını yine aktif etti

DMA kapsamında atılan adımlar kapsamında Apple dünyasında işler değişiyor ve bu sayede Avrupa’da iOS cihazlara Epic Games Store gelecekti.

Detaylarına burada yer verdiğimiz Avrupa ve DMA merkezli gelişmeler kapsamında Apple kapıları açıyor, bu açık kapıdan giriş yapacak isimler arasında sürecin şartlarından aşırı memnun olmayan Epic Games firması da yer alıyordu. Avrupa’daki kullanıcılar yeni dönemde iPhone’larına kuracakları Epic Games Store uygulama marketi üzerinden Fortnite erişimi elde edecek ve böylece sevilen oyunun tadını iOS tarafında da sürdürebilecekti. Yeni dönemle alakalı olarak buradaki resmi blog sayfasında bir açıklama yapan Epic, “Apple Geliştirici Hesabımızı aldık (Bu hesap uzun zaman önce kurallar gereği kapatılmıştı), DMA yasası sayesinde Epic Games Store’u iOS için geliştirmeye başlayacağız. 2024’te kullanıma sunmayı hedefliyoruz. Avrupa’da mobil Epic Games Store ve Fortnite’ı Epic Games Sweden AB yönetecek, geliştirme kısmını ise Store ekibi üstlenecek. “ demişti. Ancak geçtiğimiz günlerde sürpriz bir adım atan Apple, Epic Games’in açtığı yeni geliştirici hesabını da kapatmıştı. Teknoloji devi yaptığı açıklamada bu adımı Epic’in güvenilmez davranışları nedeniyle attıklarını duyurmuştu. Bu adım karşısında bir basın açıklaması yayınlayan Epic Games, Apple’ın yeni geliştirici hesabını da kapatmasının DMA’nın ciddi bir ihlali olduğunu ve Apple’ın iOS cihazlarında gerçek rekabete izin vermeye niyetli olmadığını gösterdiğini söylemişti. Dün gece ise Apple önemli bir geri adım attı ve Epic ile yapılan görüşmeler sonrasında şirketin Avrupa merkezli geliştirici hesabını yeniden aktif etti. Apple, bu konuda yaptığı son açıklamada Epic Games’in yeni dönem ve yeni kurallara uymayı taahhüt ettiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DMA kapsamında önemli değişiklikler yapacak olan Apple, bu konuda resmi olarak şunları aktarmıştı:Apple, AB’de uygulamaları olan geliştiricilere yönelik App Store’a getirilen bir dizi değişikliği de paylaştı. Bu değişiklikler iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS gibi Apple’ın işletim sistemlerinde kullanılan uygulamaları etkiliyor. Değişiklikler arasında, AB’deki kullanıcıları App Store’un güvenli ödeme işlemleri dışındaki alternatiflerin kullanılmasıyla bağlantılı riskler konusunda bilgilendiren yeni açıklamalar da yer alıyor. Geliştiriciler açısından değişiklikler şu noktaları içeriyor:

  • -Ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSP’ler) kullanımıyla ilgili yeni seçenekler: Geliştiricinin uygulamasında dijital ürün ve hizmetler için yapılan ödemelerin işleme alınmasına yönelik yeni seçenekler sunulacak.
  • -Ödemelerin harici bir web sayfasına giden bir bağlantı aracılığıyla işleme alınmasıyla ilgili yeni seçenekler: Kullanıcılar, dijital ürün ve hizmet satın alma işlemlerini geliştiricinin harici web sitesinde tamamlayabilecek. Geliştiriciler, AB’deki kullanıcıları uygulamaları dışındaki kampanyalar, indirimler ve diğer teklifler hakkında da bilgilendirebilecek.
  • -İş planlama araçları: Geliştiricilerin ücretleri belirlemesine ve Apple’ın AB’deki uygulamalar için sunduğu yeni iş koşullarıyla bağlantılı ölçümleri anlamasına yardımcı olacak.
Bu değişiklikler, AB’deki kullanıcıları korumaya ve bilgilendirmeye yönelik yeni adımlarla birlikte aşağıdaki noktaları da içeriyor:
  • -App Store ürün sayfası etiketleri: İndirilen uygulama alternatif bir ödeme işlemi kullanıyorsa bunu kullanıcıya bildirir.
  • -Uygulama içi açıklama sayfaları: İşlemi gerçekleştiren Apple olmadığında ve geliştirici kullanıcıyı işlemin tamamlanması için alternatif bir ödeme işleyicisine yönlendirdiğinde kullanıcıları bilgilendirir.
  • -Yeni App Review süreçleri: Geliştiricilerin alternatif ödeme işleyicilerinin kullanıldığı işlemlerle ilgili bilgileri doğru şekilde aktardığını doğrular.
  • -Apple’ın Veri ve Gizlilik web sitesinde gelişmiş veri taşınabilirliği: AB’deki kullanıcılar App Store kullanımlarıyla ilgili yeni verileri alıp yetkili bir üçüncü tarafa aktarabilirler.
Apple, alternatif ödeme işlemleri kullanan uygulamalar için para iadesi yapamayacak ve sorun yaşayan veya dolandırıcılığa maruz kalan müşterilere destek olma konusunda daha az yetkiye sahip olacak. Sorun Bildir, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi faydalı App Store özellikleri de bu işlemlerde kullanılamayacak.
Kullanıcıların ödeme bilgilerini daha fazla tarafla paylaşması gerekebileceği için, bu durum kötü niyetli kişilere kullanıcıların hassas finansal bilgilerini çalmasını kolaylaştıracak fırsatlar verebilecek. Ayrıca App Store’da, kullanıcıların satın alma geçmişi ve abonelik yönetimi, yalnızca App Store’un Uygulama İçi Satın Alma sistemiyle gerçekleştirilen işlemleri gösterecek.

Epic Games Store yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli