reklamı kapat

POPÜLER

Sanal gerçeklik hakimiyetindeki geleceğin ilk fragmanı geldi: Ready Player One [Video]

San Diego Comic Con, hafta sonu pek çok yapımın fragmanını yayınlayarak aklımızı başımızdan aldı. Onlardan biri de Ernest Cline’ın kitabı Ready Player One‘dan uyarlama olan filmdi.

Ernest Cline’ın Türkçe’ye de Başlat olarak çevrilen Ready Player One kitabını okumadıysanız emin olun çok şey kaçırıyorsunuz. Özellikler teknoloji tutkunlarının ilgisini çekecek olan eserin Steven Spielberg dokunuşlarıyla beyaz perdeye taşınacağını duyduğumuzda epey heyecanlanmıştık. Fragmanın gelmesiyle heyecanımız ikiye katlandı. Peki nedir bu Ready Player One?

Ready Player One sanal gerçekliğin egemenleştiği alternatif bir gelecekte geçiyor. Hemen herkesin sahip olduğu düşük ya da güçlü donanımlarla Oasis isimli çevrim içi platforma bağlanması ve tüm işlerin burada yürümesinden bahsediyoruz. Örneğin okul çağında bir genç misiniz? O halde Oasis üzerindeki eğitim kurumlarında eğitim göreceksiniz demektir. Çok geniş çaplı bir sanal gerçeklik deneyimi sunan Oasis, alternatif bir gelecek konsepti aynı zamanda. Hemen her şey Oasis’te kontrol altındayken ve sıra dışı hiçbir şey yokken bir gün Oasis’in kurucusu James Donovan Halliday (Mark Rylance) ölüyor. Ancak arkasından elbette bir vasiyet bırakmayı da ihmal etmiyor. Ölümü ardından Oasis’in bu güne kadar sunduğu en büyük oyununu açıklayan Halliday, bulmacaların tamamını çözenlere servetini vereceğini söylüyor. Devasa MMO evreninde bunu duyan her bir kullanıcı tabii ki Halliday’in servetinin peşine düşüyor. Ancak işler düşünüldüğünden de karmaşık. Zira servetin peşindekiler sadece sıradan kullanıcılar değil, kullanıcıları “satın alan” şirketler.

Ana karakterimiz Oasis evrenindeki ismiyle Parzival. Bu servetin peşine düşen Parzival işi kötü niyetli şirketlere kaptırmamaya da niyetli. Bu yolculukta yeni arkadaşlar edinen Parzival’ın hedefine ulaşması ise çok da kolay değil. Çünkü bir dahi olan Halliday’in bulmacalarını çözmek için sıradan bir Oasis kullanıcısından fazlası olmak gerekiyor.

Ready Player One, ağzına kadar kült oyun referanslarıyla dolup taşarken, teknoloji hükmü altında alternatif bir geleceğin nasıl olabileceğini de gözler önüne seriyor. Steven Spielberg’ün gözlerinden izleyeceğimiz film 30 Mart 2018‘de vizyona girecek. Kitabı bitirmeniz için bol bol vakit var anlayacağınız…