reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’dan trajikomik Google Chromebook hatası

Geçtiğimiz günlerde YouTube‘un video denetleme sisteminde ciddi sıkıntılar olduğunu, yapılan hataların içerik üreticilerini mağdur ettiğini sizlerle paylaşmıştık. Kanal sahiplerinin isyanının ardından Google açısından trajikomik bir olay yaşandı. Yapay zeka sistemi Google tarafından yüklenen bir reklam filmini spam olarak işaretledi. Böylece YouTube’un problemli sistemi kendisini de mağdur etti.

Durumu kısaca özetlemeden önce yakın zamanda yaşanan sorunlara göz atmak gerekiyor. YouTube geçtiğimiz aylarda ciddi bir reklam krizi yaşamış ve videoları ele alma biçimini değiştirmek zorunda kalmıştı. Platformda yüklenen videolar yapay zeka tarafından değerlendiriliyor ve uygunsuz bulunanların reklam almasının önüne geçiliyor. Fakat karşımızda oldukça kusurlu bir sistem var. Birçok içerik üreticisi videolarının kurallara uygun olduğu halde reklam alamadığını ifade ediyor. Bu durum da içerik üreticilerini mağdur ediyor. iPhone X videolarında yaşanan sorunla bu sistemin problemleri bir kez daha gündeme gelmişti. Tam konu fazlasıyla tazeyken YouTube trajikomik bir olaya sahne oldu.

Güldüren hata

Google Chromebook‘un YouTube üzerinden paylaşılan reklamı sistem tarafından spam olarak işaretlendi! YouTube bu hatasını kısa süre içinde düzeltti ancak bu hatanın fark edilmesine engel olamadı. “Bu video YouTube’un kurallarına aykırı olup kandırmaya içerdiği ve spam kategorisinde yer aldığı için kaldırılmıştır.” Uyarısı aşağıdaki videoyla kayıt altına alındı. YouTube’un sistematik hatasının kendisini de mağdur etmesi ise fazlasıyla trajikomik olarak yorumlandı.

VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=iCWADyHh2-U