reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Yeni iPhone’lar hız rekoru kırmaya hazırlanıyor

Fast Company’nin aktardığı habere göre Apple, gelecekte piyasaya süreceği iPhone modellerinde Intel’in 5G modemine yer verecek. Apple’ a yakın kaynakların belirttiğine göre Apple mühendisleri, Intel ile birlikte 5G teknolojisi üzerinde çalışıyor. 

Apple’ın gelecekte satışa sunacağı iPhone modellerinde Intel’in modemini kullanacağı; Apple ve Qualcomm arasındaki diyaloğun ise sınırlı olduğu belirtiliyor. Qualcomm’un 5G modem çiplerinin daha fazla özel taşıyıcı özelliklere sahip olduğu belirtilse de Apple mühendislerinin Intel’in de bu özellikleri karşılayacağını belirtiyor. Intel modem pazarında Qualcomm’un gerisinde kalsa da 5G üzerinde çalışan küçük bir orduya sahip olduğunu ve burada çalışanların “binlerce” olarak belirlendiğini belirtmekte yarar var. CES Fuarı’nda 5G modemini duyuran Intel,  5G şebekelerinin geniş katılımını takiben 2019 yılında ilk 5G yongasını kullanıma sunması bekleniyor.

Yeni iPhone’larda yer alacak 5G teknolojisi nedir?

5. Nesil mobil telekomünikasyon hizmeti olan 5G, 4G teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlıyor. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülen teknoloji, Samsung tarafından uygulanarak test ortamında hız rekoru kırmıştır.[3] Kasım 2016 tarihinde Samsung, Çin Mobil Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte yaptığı çalışmalarda 5G prototip denemesini başarıyla tamamladıklarını duyurmuştur.