reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Apple’ın çok önem verdiği iPhone donanımı bir Türk’e emanet!

Teknoloji devi Apple, iPhone tarafındaki tam bağımsızlık yolunda önemli bir çalışma içerisinde. İşte bu çalışmanın başında bir Türk yer alıyor.

Apple, hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda Intel’in akıllı telefon için modem üreten biriminin büyük bölümünü 1 milyar dolara satın almıştı. Bu hamle sonucunda 2 binden fazla Intel çalışanı ve diğer bölüme bağlı varlıklar Apple‘a geçiş yaptı. Bu sayede firma A-Serisi işlemci ve GPU birimi gibi kendi modem birimini de geliştirmek istiyor ve burada özellikle 5G döneminde dışa bağımlılığın bitirilmesi hedefliyor. Peki bu 5G modem ne zaman kullanıma girecek? Ortaya çıkan bilgilere göre Apple, en geç 2022 itibariyle kendi 5G modemini kullanıma sokmak istiyor. Direkt olarak işlemciye entegre olacak denilen bu modem birimi, hemen hemen kesin olarak 2017’de Qualcomm’dan Apple’a gelen mühendis Esin Terzioğlu‘nun önderliğinde geliştiriliyor. Bu işlemci çıkana kadar ise iPhone modellerinde Intel ve Qualcomm imzalı 4G / 5G modem birimleri yer alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, 5G iPhone konusunda önemli adımlar atıyor

Şirket bu arada 5G dönemine geç kalmayacak çünkü söylendiği kadarıyla 2020’de 5G’li iPhone’lar aktif olarak satışa sunulacak. Burada aslında firmanın çok acele etmesini gerektiren bir durum da bulunmuyor. Çünkü 5G ağı 4G ağı gibi çok geniş kapsama alanına sahip baz istasyonlarıyla hayata geçirilemiyor. 5G için birçok ufak istasyonun şehirlere kurulması gerekiyor ve şu an çok büyük şehirlerde bile 5G’den tam olarak yararlanamıyor. Bu teknoloji daha çok kısa mesafelerde yüksek performansa odaklanıyor. Bu da kurulması gereken donanımların sayısının inanılmaz artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Çok özel iPhone modelleri