reklamı kapat

POPÜLER

En çok zararlı yazılım saldırısına uğrayan işletim sistemi hangisi?

İnternet dünyasında en çok artış gösteren unsurların başında zararlı yazılımlar geliyor. Bu konuda bir araştırma yapan Nokia, zararlı yazılım saldırısı konusunda popüler platformları karşımıza getiriyor.

Şirketin 2017 raporuna göre en çok zararlı yazılım saldırısı yüzde 68,5 ile Android tarafında gerçekleştiriliyor. Google’ın milyarlarca cihazda çalışan mobil işletim sistemi Android, görünüşe göre hackerların favorisi konumunda. Android’i yüzde 27,96’lık pay ile Windows ekosistemi takip ediyor. Android’in çok yaygınlaşması ile bu tarafa yönelik saldırılarda ciddi bir düşünün yaşandığı belirtiliyor. Nokia‘ya göre geri kalan yüzde 3,54’lük kısımda ise iOS, macOS, Linux ve Unix gibi platformlar yer alıyor. iOS’in kapalı yapısı sayesinde zararlı yazılımlardan uzak kaldığı belirtilirken, “macOS, Linux ve Unix” ise diğerlerine göre az kullanıldığı için çok fazla saldırı almıyor. Biliyorsunuz kötü niyetli kişiler her zaman daha fazla insanın parasını/verisini çalmak istiyor.

Zararlı yazılım

Nokia, zararlı yazılım konusunda Android kullanıcılarını uyarıyor

Nokia, Android tarafında üçüncü parti sitelerden uygulama yükleme desteğinin büyük riskler oluşturduğunu belirtiyor. Bu açıdan kullanıcıların Play Store haricinde uygulama yüklemesi önerilmezken, Play Store’da da yüze yüz güvenlik sunulamıyor. Sürekli olarak markete giriş yapmayı başarmış uygulamaları güvenlik nedeniyle silen Google, hala bu uygulamalar indirilmeye sunulmadan önce düzgün bir engelleme gerçekleştiremiyor. Bu açından Apple, App Store içinde işi oldukça sıkı tutuyor.