reklamı kapat

POPÜLER

Dünya çok tehlikeli yeni bir zararlı yazılım etkisi altına giriyor

Dünya henüz WannaCrypt isimli çok tehlikeli bir zararlı yazılım etkisinden yeni kurtulmuştu ki yepyeni bir zararlı yazılım daha karşımıza çıktı. Petya isimli bu zararlı yazılım; büyük şirketlerin, bankaların, hava alanlarının, askeri merkezlerin, sigorta şirketlerinin, elektrik dağıtımının ve hastanelerin sistemlerini etkileyerek hayatı felç ediyor. Öyle ki bazı alışveriş merkezlerinde 

Şu anda Amerika, Danimarka, İspanya, Rusya ve Ukrayna’da etkili olan zararlı yazılım tıpkı WannaCrypt gibi bilgisayarı tamamen kullanılamaz hale getiriyor ve bilgisayarı tekrar kullanabilmek için belirli bir miktarda ödeme yapmak gerekiyor. Bilgisayara Petya yazılımı bulaştığında işletim sistemine hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Siyah bir arayüz üzerinde kırmızı yazılarla kullanıcının yeniden dosyalarını kullanabilmesi için neler yapması gerektiği anlatılıyor. Dosyaların kilidinin açılabilmesi için 300 dolarlık bitcoin aktarımı yapılması gerekiyor. Bunun için bir mail adresi ve her bilgisayar için özel olarak oluşturulan kod gösteriliyor. Mail adresine bu kod gönderiliyor ve bitcoin aktarımının yapıldığı kanıtlanıyor. Bunun sonucunda kötü niyetli kişiler dosyaların açılabilmesi için bir kod gönderiyor ve bu kod ilgili alana girildiğinde sorun çözülmüş oluyor; en azından vaadedilen bu.

Yakın zamanda çok daha fazla ülkede görülmesi beklenen zararlı yazılımın tam olarak hangi işletim sistemlerini etkilediği ve nasıl yayıldığı bilinmiyor. Detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.