reklamı kapat

POPÜLER

“Siber saldırıların verdiği toplam zarar doğal afet boyutuna ulaşabilir”

Siber saldırılar her yıl daha da tehlikeli bir şekilde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Özellikle son zamanlarda fidye isteyen zararlı yazılımlar dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu zamana kadar yapılan saldırılar küçük zararlarla atlatıldı veya herhangi bir zarar veremeden önlendi. Fakat yakın gelecekte bizleri çok daha büyük tehlikeler bekliyor. Analizlere bakılırsa ileride siber saldırılar dolayısıyla milyar dolarlık zararlar oluşabilir. 

Araştırmalara göre siber saldırılar ileride şimdikinden çok daha tehlikeli olacak. Öyle ki ekonomiyi sarsacak kadar büyük saldırıların gerçekleşeceği düşünülüyor. Bu zararın hacminin 53 milyar dolara ulaşabileceği söyleniyor. Belirtilen rakam 2012’de Amerikayı vuran süper kasırga Sandy’nin oluşturduğu toplam zarara eşit. Zararın ne kadar büyük olabileceği bu karşılaştırmayla birlikte daha net şekilde ortaya çıkıyor. Dünya çapında iş yapan büyük firmalara yapılabilecek saldırılarla zararların bu boyuta ulaşmasının çok da zor olmayacağı ifade ediliyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında tüm dünyaya yayılan ve büyük panik yaratan WannaCry isimli zararlı yazılım toplamda 8 milyar dolarlık zarara yol açmıştı. Analistler bulut hizmeti sağlayan firmalara yapılacak bir saldırının bundan daha fazla zarara neden olacağını belirtiyor. Zararın 53 milyar dolara ulaşabileceği ve gerçek kayıpların 121 milyar dolar seviyesinde olacağı düşünülüyor. Siber saldırı kaynaklı büyük bir ekonomik çöküşün yaşanmaması için güvenlik firmalarının daha sıkı çalışması gerekecek gibi görünüyor.