reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi

Elektrikli kamyon Tesla Semi için dünya devleri sıraya girdi

Dün resmi olarak lanse edilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, daha şimdiden büyük bir talep görmeye başladı. Dev firmalar geleceğin kamyonu için sıraya geçti.

Elon Musk bizzat çıkarak tanıttığı elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, büyük taşıma operasyonları yürüten firmaların oldukça ilgisini çekiyor. 5.000 dolarlık rezervasyonuna başlanan kamyon, daha şimdiden dev alışveriş şirketi Walmart, lojistik firması J. B. Hunt ve alışveriş zinciri Meijer tarafından sipariş edilmiş durumda. Deneme amaçlı olarak araçtan birer tane sipariş ettiği söylenen firmalar, gelecek filolarını dizel yakıtları araçlardan çok daha üstü elektrikli modeller üzerine kurmak istiyor gibi görünüyor.

Tesla Semi

Açıklanan harika detaylarıyla Tesla Semi

Tesla’nın yük taşımanını geleceğini kurduğu kamyon modeli Semi, açıklandığı kadarıyla 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirişlen birbirinde bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında ise 0’dan 100km/s hıza sadece 20 saniyede çıkan araç, süper şarj noktalarında yapılacak 30 dakikalık bir şarla 643 kilometre yol yapabiliyor. “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını ortadan kaldıran Semi, gelişmiş otomatik pilot sistemine de sahip. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor.