reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store güvenliği sıkılaştırıyor

Android cihazların vazgeçilmezi olan Google Play Store yakında çok daha güvenli hale gelecek. Platform gizlilik politikasına sahip olmayan uygulamaların görünürlüğünü azaltmayı veya bu içerikleri komple silmeyi planlıyor.

Android işletim sistemi için geliştirilen Play Store uygulamaların yanı sıra müzik, dergi, kitap, film seçeneklerini de bünyesinde barındırıyor. Yine de çoğunluğumuz tarafından uygulama mağazası olarak kullanılıyor. Ancak bazı zamanlarda bu platform üzerinde aradığımız gibi bir uygulama bulmak veya karşımıza çıkan uygulamanın güvenli olduğundan emin olmak mümkün olmuyor. Google da tam olarak bu duruma el atmaya hazırlanıyor.

Google Play Store geçtiğimiz günlerde uygulama geliştiricilerine yeni bir bildiri yollamaya başladı. Buradaki bilgilere bakılırsa platform bünyesine yer alan tüm uygulamaların özenle hazırlanmış bir gizlilik politikası olmasını talep ediyor. Aksi halde arama yapıldığında bu uygulamayı öne çıkartmayacak, hatta gerekirse içeriği tamamen kaldıracak. Peki bu durumun kullanıcılara yararı ne olacak? Mağazadan seçip indirilen her yeni uygulama başlangıçta kullanıcılardan belli erişim taleplerinde bulunuyor. Bunlar arasında en fazla dikkat çekenler kamera, galeri, arama veya kişi listesi oluyor. Binlerce, milyonlarca telefona indirilen uygulamalar bazen ihtiyaç duymadıkları alanlara dair izinler de istiyor. Ardından elde edilen bilgilerin ne şekilde kullanıldığı ise belli olmuyor. İşte Google’ın önüne geçmek istediği de bu. Uygulamaların başlangıçta hangi alanlara erişime ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi, bunların nedenlerinin net bir şekilde sıralaması ve elde edilen bilgilerin gizliliğinin korunacağının garanti edilmesi.

Google’ın bu kararı doğrultusunda eski ve kullanılmayan uygulamaların yanı sıra, kullanıcıların bilgilerini istekleri dışında kullanabilecek içeriklerin de Play Store’dan kaldırılması bekleniyor. Bu sayede mağazadaki uygulama sayısında ciddi bir azalma yaşanacak ancak ihtiyaç duyulan içerikleri bulmak daha kolay hale gelecek.