reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’un binlerce abone kaybına neden olan hatası ortalığı karıştırdı

YouTube zaman zaman kullanıcıların abone sayıları konusunda bazı sorunlar yaşıyor. Daha önce bazı hatalar neticesinde kanalların abonelerinin bir kısmının kaybolması gibi durumlarla karşılaşmıştık. Bu kez ortaya çıkan sorun ise abonelikten çıkışların var olandan daha fazla görünmesine neden oldu ve bu nedenle kanallar hızlı bir düşüşe geçti.

Advertisement

İnternetteki neredeyse her türlü muhabbetin, meme’in veya türlü eğlenceli içeriğin kaynağı olan 4chan’in troll kullanıcıları geçen günlerde YouTube’da yeni bir açık keşfetti. Bu açık nedeniyle abonelikten çıkıldığında toplam abone sayısında 1 değil 2 kullanıcı eksilmiş gibi görünüyordu. Bu da bir kanala devamlı olarak abone olup sonrasında abonelikten çıkıldığında kanalın sayısının hızla düşmesine neden oluyordu. 4chan bunu fırsat bilerek bazı kanallara saldırıda bulundu.

YouTube, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla YouTuberların içini rahatlattı. Yaşanan teknik bir sorundan dolayı böyle bir olayın yaşandığını ifade eden YouTube, bu sorunun düzeltildiğini duyurdu. Sonrasında ise sorunun aslında düşünüldüğü kadar büyük olmadığı açıklandı. Söylenenlere göre sorun yalnızca abone sayacı ile ilgiliydi ve aslında kanal fazladan üye kaybetmese bile sanki kaybetmiş gibi gözüküyordu. Fazladan abone kaybettiğini gören kanalların bu açıklamadan derin bir nefes alacağını düşünüyoruz. Yaşanan hatalar ve sıkı yayın politikası nedeniyle yayıncıların sabrını zorlayan YouTube, umarız bu konularda gelecekte daha dikkatli davranır.