reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel’den Apple’a önemli destek

2019 yılı 5G teknolojisiyle ilgili önemli bir yıla olacağa benziyor. Teknolojinin en büyük mobil oyuncularından biri olan Intel, yeni XMM 8160 5G modeminin duyurusunu gerçekleştirdi. XMM 8160 modemin 2019 yılının ikinci yarısında cihaz üreticilerine gönderileceği belirtiliyor.

5G modemli ilk cihazların ise 2020 yılının başında göreceğimiz ifade ediliyor. Saniyede 6 gigabite kadar yüksek hızlara ulaşabilen modem, telefonlara ve bilgisayarlara geniş bant desteği sağlıyor. Modem, 5G NR (Yeni Radyo) standardı için bağımsız ve bağımsız olmayan özelliklerin yanı sıra tek bir yonga setinde 4G, 3G ve 2G ağlarına yönelik eski desteği de getiriyor. Ayrıca Intel, modemin hem milimetre dalga (mmWave) spektrumunu hem de spektrumun alt bant kısımlarını destekleyeceğini söylüyor. Şu anda, Samsung, Nokia / HMD, Sony, Xiaomi, Oppo, Vivo, HTC, LG, Asus, ZTE, Sharp, Fujitsu ve OnePlus dahil olmak üzere en az 18 büyük şirket Qualcomm ve Snapdragon X50 5G NR modemlerle çalışıyor. Huawei ve Samsung da kendi 5G modemlerinde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5G’li Intel modemi ilk kez hangi telefonda göreceğiz?

5G’li Intel modemin ilk kez iPhone modellerinde kullanılması bekleniyor. Apple, yakın zamanda piyasaya sürülen iPhone Xs ve iPhone XR modellerinde Intel XMM 7560 modemi tercih etmişti. Apple’ın 2019’da veya 2020 yılında satışa sunulacak iPhone modelinde Intel’in yeni 5G modemini tercih etmesi bekleniyor.

Video