reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA astronotunun Nikon D5 ile çektiği etkileyici selfie’ler

NASA astronotu Jessica Meir, Nikon D5 kamerasıyla bir uzay yürüyüşü sırasında çektiği iki selfie kareyi paylaştı. Meir, geçtiğimiz eylül ayından beri Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bir dizi görüntü paylaşsa da hiçbirisi selfie kareler kadar etkileyici olmadı. NASA astronotu Meir 26 Ocak‘ta çektiği görüntüleri #SundaySelfie hashtag’i ile etiketleyerek paylaştı.

İlk fotoğrafta NASA astronotu Meir’ın yüzünün geleneksel bir fotoğrafı, diğer görüntü ise bazı güneş panellerinde yansıtıldığı gibi uzay giysisinde astronot Meir’in tüm vücut çekimi yer alıyor. Dünya, uzay istasyonunun parçalarının arkasında parlak bir ışık bandı olarak görülüyor.

Kameraya gelince astronot Meir, 28 mm lensli bir Nikon D5 kamera ve kameranın uzayda çalışmasını sağlayan özel koruyucu muhafaza kullandığını açıklıyor. NASA, 2017 yılında kamera şirketinden ISS aktivitelerini, araç aktivitelerini ve astronot eğitimini kaydetmek için kullanmak amacıyla toplam 53 değiştirilmemiş Nikon D5 DSLR sipariş etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA astronotunun kullandığı Nikon D5 ne gibi özellikler sunuyor?

NASA astronotları tarafından kullanılan  Nikon D5, 20,8 megapiksel tam kare sensörle geliyor. ISO hassasiyet maksimumda 3.280.000 milyona kadar çıkabilen Nikon D5’teki odak nokta sayısı ise 153. 4K video kaydına da destek veren makine MPEG-4 ve H.264 video formatlarına destek veriyor. Nikon D5’nin arka kısmında 3,2 inç sabit ekran yer alıyor. Nikon D5’in ağırlığı ise 1.415 gram. Minimum deklanşör hızı 30 saniye, maksimum enstantane hızı 1/8.000 saniye olan makine performansıyla dikkat çekiyor. Güçlü performansıyla profesyonel kullanıcılara hitap eden Nikon D5’in sadece gövde fiyatı ise 5.495 dolar.

İlginizi Çekebilir

Canon’un dikkat çeken makinesi: EOS RP