reklamı kapat

POPÜLER

drone
drone

Hidrojen yakıt hücresiyle çalışan ve 80 kilometre mesafe kat edebilen drone

Geçtiğimiz kasım ayında bir grup şirket hidrojen yakıt hücresiyle çalışan bir drone geliştirmişlerdi. Drone hidrojen yakıt hücresi sayesinde 69 kilometre mesafe kat etmişti.

Şimdi aynı girişimciler hem uzun mesafe yol kat edebilen hem de insansız bir hava aracı geliştirmeyi planlıyor. Söz konusu uçak, Koreli drone üreticisi Doosan Mobility Innovation tarafından üretilen bir DS30 octocopter.  Tam dolu bir hidrojenle 120 dakika boyunca uçabildiği belirtilen aracın maksimum 5 kilogramlık bir yük taşıyabileceği belirtiliyor. Yeni proje için Doosan, Gürcistan merkezli Skyfire Consulting ve Texas merkezli yakıt hücresi üreticisi ReadyH2 ile iş birliği gerçekleştirmiş durumda. Önümüzdeki haftanın başında ismini paylaşmayan Amerikal bir gaz şirketi Amerikan boru hattını görsel olarak denetlemek için DS30’u kullanmaya başlayacak. Helikopter, bir seferde neredeyse 80,5 kilometre uçacak. Drone daha sonrasında rota boyunca bulunan birkaç ReadyH2 yakıt ikmal istasyonundan birine inecek ve bir operatör tankı manuel olarak dolduracak. Yakıt doldurma işleminin gelecekte otomatik hale gelebileceği söz ediliyor. Aracı daha sonra boru hattında devam edecek ve bir sonraki istasyona ulaşana kadar 80 kilometre daha mesafe kat edecek. Pilot projenin altı boyunca devam edeceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drone projesinin geleceği daha parlak

Bu süre zarfında araç hem çeşitli hava koşullarında rutin denetimler gerçekleştirecek hem de acil durumlara yanıt verecek. Şu anda uzaktan kontrol edileceği söylenen projenin gelecekte farklı teknolojilerin de kullanılabileceği ifade ediliyor.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?