reklamı kapat

POPÜLER

Nikon RED LOG Tasarım

Sürpriz gelişme: “Nikon, kamera üreticisi RED’i satın alıyor”

 - Güncelleme: 07 Mart 2024 12:18

Japon kamera devlerinden Nikon, çok ilginç bir adım atarak ABD merkezli profesyonel kamera üreticisi RED’i satın alıyor.

Nikon, özellikle film / dizi çekimlerinde kullanılan profesyonel video kameralara imza atan RED’i satın alma hamlesiyle gerçekten oldukça şaşırttı ve genel olarak büyük bir sürpriz yaptı. Jim Jannard tarafından kurulan ve şu an 220 kadar çalışan bulunan RED’i almak için ne kadar ödediği henüz bilinmeyen Nikon, bu adımıyla profesyonel video tarafının en önemli isimlerinden birisi olacak. Bazı modelleri YouTuber’ların da favorisi olan RED, söz konusu sinema tarafı olduğu zaman sektörün açık ara en iyi çözümleri üretmiyor ancak kendisini kanıtlamış çok sayıda kamerası bulunuyor. Modellerini modüler yapıda tasarlayan ve çok sayıda yardımcı aksesuar satan firma, bir ara Hydrogen One isimli gerçekten çok başarısız bir akıllı telefon denemesi de yapmıştı. Bu arada şunu da unutmayalım. 2023 yılında RED’in Nikon’a karşı video sıkıştırma patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı bir dava reddedilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikon en son Z9 modelini Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermesiyle ses getirmişti. Dikkat çeken üst seviye aynasız fotoğraf makinelerinden olan Z9, şu an Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yer alıyor. Bu konuda bir açıklama yapan firma şunları aktarıyor: “Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 40’tan SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılan Z9, bir dizi lens ve gövde ile birlikte NASA adına görev başında. Sınıfının en yüksek kapasiteli fotoğraf makinesi olan Z9, fotoğraf ve videolarda en zorlu talepleri bile mükemmel şekilde karşılıyor.

En ekstrem yerler ve en hızlı eylemlerde bile görüntü kalitesinden ödün vermeden çekim yapma imkânı sunan Z9, şimdi de uzayda görüntülemenin tarihini yazacak. En son aynasız teknolojiyi kullanan Z9, uzay istasyonundaki mevcut D6 ve D5 dijital SLR kameralarından görevi teslim aldı. Nikon teknolojisi ve Z9 sıfır yer çekimi ve uzay keşfi gibi aşırı zorluklarda çekim kalitesini gözler önüne serecek. “

Nikon ve sürpriz RED alımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER