reklamı kapat

POPÜLER

otomobil dolu kargo gemisi The Felicity Ace Volkswagen

4 bin civarında otomobil taşırken yanan kargo gemisi özelinde Volkswagen tarafına iki farklı dava açıldı

 - Güncelleme: 07 Mart 2024 11:52

Geçtiğimiz yıl içinde 4 bin civarında otomobil taşırken yanan kargo gemisi özelinde Volkswagen tarafına iki farklı dava açıldı.

Kaçıranlar için Almanya’dan ABD’ye doğru yola çıkan The Felicity Ace isimli büyük kargo gemisi, geçtiğimiz yıl okyanus üzerinde çıkan yangın sonrasında kullanılmaz hale gelmişti. Geminin içerisinde çok sayıda Volkswagen, Porsche, Bentley, Lamborghini, Honda, BMW ve Audi marka araç yer alıyordu. Toplamda 4 bin araç taşıdığı açıklanan The Felicity Ace, bugün yine gündemde çünkü ortaya çıktığı kadarıyla yaşananlar nedeniyle Volkswagen tarafına iki farklı dava açılmış. Bu gemideki toplam zararın ilk aşamada 150 milyon doları geçtiği söylemiş, daha sonra 280 milyon dolarlık bir zarar bulunuyor açıklaması yapılmıştı. Son aşamada tam 500 milyon dolarlık bir zararın adı geçiyor, buradaki bir numaralı suçlu ise anlaşıldığı kadarıyla Volkswagen olarak görülüyor. Kısa sürede diğer araçlara sıçrayan ana yangının ilk aşamada spesifik olarak Audi E-tron merkezli olduğu aktarılmıştı ancak şimdi yangının bir Porsche Taycan‘dan çıkığı dile getirilmeye başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu temelde gemi işletmecisi Mitsui OSK Lines ve tahrip olan geminin sigortacılarından olan Allianz SE, oluşan zararın karşılanması için Volkswagen’e iki farklı dava açmış durumda (Porsche, VW Group çatısı altında yer alıyor). İki şirket Alman otomobil üreticisinin elektrikli araçların nakliyesinin tehlikeleri ve güvenli bir şekilde nakledilmeleri için gereken önlemler konusunda kendilerini bilgilendirmediğini iddia ediyor. Bu davaların sonucunda VW tarafının çok ciddi bir zarar parası ödemek zorunda kalabileceği aktarılıyor ancak hiçbir cezanın çıkmama ihtimali de bulunuyor.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın: