reklamı kapat

POPÜLER

Nikon Z9

Nikon Z9, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi

Nikon Z9, yapılan resmi açıklama ile öğrendiğimiz kadarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderildi.

Dikkat çeken üst seviye aynasız fotoğraf makinelerinden Nikon Z9, şu an Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yer alıyor. Bu konuda bir açıklama yapan firma şunları aktardı: “Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 40’tan SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılan Nikon Z 9, bir dizi lens ve gövde ile birlikte NASA adına görev başında. Sınıfının en yüksek kapasiteli fotoğraf makinesi olan Nikon Z 9, fotoğraf ve videolarda en zorlu talepleri bile mükemmel şekilde karşılıyor. En ekstrem yerler ve en hızlı eylemlerde bile görüntü kalitesinden ödün vermeden çekim yapma imkânı sunan Z 9, şimdi de uzayda görüntülemenin tarihini yazacak. En son aynasız teknolojiyi kullanan Z 9, uzay istasyonundaki mevcut Nikon D6 ve D5 dijital SLR kameralarından görevi teslim aldı. Nikon teknolojisi ve Z 9 sıfır yer çekimi ve uzay keşfi gibi aşırı zorluklarda çekim kalitesini gözler önüne serecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apollo 15 görevinden bu yana, Nikon kameraları ve lensleri, NASA tarafından çeşitli görevlerde ve uzay mekiklerinde uzay keşfi için kullanılıyor. 1999’dan itibaren, Nikon kameraları (Nikon F5) ve NIKKOR lensleri, bilimsel araştırmalara yardımcı olmak, bakım yapmak ve astronotların dünya, gökyüzü ve ötesinin ikonik görüntülerini yakalamalarına yardımcı olmak amacıyla yörünge laboratuvarında kullanılıyor. Ekipman, sadece uzay istasyonunun içinde değil, aynı zamanda NASA tarafından geliştirilen özel bir “örtü” içinde uzayın acımasız vakumunda da kullanılıyor.

Yeryüzündeki tüketicilerle, uzay istasyonu mürettebatı Z 9’u aynı yapı kalitesinde kullanılıyor. Z 9 uzay için hiçbir fiziksel değişiklikten geçmedi. Kamera fiziksel olarak aynı olmasına rağmen, Nikon mühendisleri, astronotlara ve uzay ortamına daha iyi hizmet etmek için NASA ile doğrudan çalışarak özel bir firmware oluşturdu. Bu, mürettebatın ve ekipmanın uzay istasyonu etrafında sürekli maruz kaldığı kozmik radyasyonun sürekli bombardımanını hesaba katmak için gürültü azaltmayı hızlı enstantane hızlarına genişletiyor.

Dosya adı sırasına, varsayılan ayarlara ve kontrollere ek olarak, uzay istasyonunda yaşam ve dış görevler için koruyucu örtü içindeyken optimize edilmiş değişiklikler yapıldı. Ayrıca, kameradaki FTP ve transfer protokolüne değişiklikler yapılarak astronotların iş akışını basitleştirmek, verimliliği artırmak ve uzaydan dünyaya resim gönderirken güç tüketimini azaltmak amaçlandı.

NASA, Nikon’un aynasız kamera sisteminin en son teknolojisini entegre ederken, astronotlara yardımcı olmak için bir dizi lens de gönderildi. Sevkiyat, 13 adet Z 9, süper telefoto ve makro lensler de dahil olmak üzere 15’ten fazla NIKKOR Z lens ve 15 FTZ II adaptörünü içermekte. Nikon’un amiral gemisi aynasız tam kare fotoğraf makinesi Z 9, aşırı sağlam yapısı, profesyoneller için kararlı güvenilirliği ve gelecek nesil teknolojisi ile tanınıyor. Z 9 aynı zamanda maksimum dayanıklılık için hareketli parçaları en aza indiren bir obtüratürü ortadan kaldıran bu türdeki ilk kamera özelliği taşıyor.”

Nikon Z9 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition