reklamı kapat

POPÜLER

Nikon Z9

Nikon Z9 için ilk duyuru yapıldı; işte bilinmesi gerekenler

Nikon’un aynasız fotoğraf makinesi pazarında en iyi ve iddialı oyuncusu olacak Nikon Z9 için ilk geliştirme duyurusu yapıldı.

Nikon Z9, firmanın en üst seviyeye konumlandırdığı yeni aynasız fotoğraf makinesi olarak karşımızda. Tasarımını yukarıda gördüğünüz gövde, şimdilik elbette çok fazla detaylanmış değil. DSLR tarafındaki D serisinin, Sony tarafında ise A9 gibi gövdelerin karşısına çıkacak Z9, firmanın D serisindeki gibi “battery grip” entegre yapıyı benimsiyor bu açıdan oldukça büyük bir seçenek konumunda yer alıyor. 2021 içerisinde satışa çıkacağı aktarılan gövde, yeni geliştirilmiş bir tam kare sensör üzerine kuruluyor ve yeni bir görüntü işleme altyapısıyla geliyor. 8K video çekebileceği aktarılan Nikon Z9, kağıt üzerinde gerçekten merak uyandırıyor. Üst seviye aynasız fotoğraf makinesi pazarına girişte rakiplerine oranla geç kalan Nikon, bunu çok iddialı bir gövde ile unutturmak istiyor gibi görünüyor. Gövdenin fiyatı henüz belli değil ancak çok yüksek bir fiyat yolda bulunuyor.

Nikon Z9 merak uyandırırken, firmadan en son Z6 II ve Nikon Z7 II gelmişti

Nikon Z7, firmanın Nikon Z6 ile beraber tanıttığı ilk tam kare aynasız fotoğraf makinesi olarak büyük ses getirmişti. İşte bu modellerin yerini geçtiğimiz yıl Z6 II ve Z7 II fotoğraf makineleri aldı. Nikon’un tam kare sensörlü aynasız fotoğraf makineleri, üst seviyede yer alıyor. Tasarım çizgileri değişmeyen gövdeler, ortak olarak güçlerini artık “çift” Expeed 6 işlemciden alıyor. Bu sayede modeller hem çekim hızı hem de genel performans açısından çıtayı hatırı sayılır oranda yükseltiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UHS-II SD ve CFexpress/XQD olmak üzere çiftli kart yuvası taşıyan fotoğraf makineleri, otomatik netleme sisteminde de ilk sürümlere oranla ciddi geliştirmeler taşıyor. Yerleşik olarak 4K 60 fps video çekebilen (Z6 II için sonra sunulacak) modellerin artık USB-C üzerinden şarj edilebildiği de güzel detaylar arasında yer alıyor.

Modellerden Z6 II’de 24,5 megapiksel tam kare BSI CMOS sensör yer alırken, abisi Z7 II’de 45.7 megapiksel tam kare BSI CMOS sensör bizleri karşılıyor. Hem fotoğraf hem de video için iddialı olan kameralardan Z7 II için gövde fiyatı 3 bin dolar seviyesinde. Z6 II içinse gövde için 2 bin dolarlık bir fiyat karşımıza çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Kamera konusunda çok iddialı iPhone 12 Pro ailesi