reklamı kapat

POPÜLER

hack saldırısı

Hack saldırısı ile tam 150 bin güvenlik kamerasına erişim sağlandı

Biliyorsunuz zaman zaman büyük hack saldırısı haberleri ses getiriyor ve birçok veri ele geçiriliyor. Bu sefer ise sonucu daha farklı bir saldırı yapıldı.

Advertisement

Ortaya çıktığı kadarıyla ABD merkezli Verkada firması tarafından üretilen / yönetilen tam 150 bin güvenlik kamerasına hacker’lar tarafından uzaktan erişim sağlandı. Hack saldırısı ile hastaneler, şirketler, polis departmanları, hapishaneler ve okullar dahil olmak üzere birçok yerdeki kameranın canlı akışlarını ellerine geçiren hacker’lar, bu konuda büyük ses getirmiş durumda. Süreçte sadece Tesla fabrikalarından 222 kameraya erişim sağlandığı aktarılıyor ve durum özellikle polis departmanları ve hapishaneler için tehlikeli duruyor. Saldırıda Verkada’nın kendi ofislerindeki kameralara dahi erişim sağlandığı aktarılırken, sürecin daha kötü bir yanı da bulunuyor. Hacker’lar sadece canlı görüntülere erişmekle kalmamış, Verkada’nın kaydettiği video kamera arşivlerine de ulaşmış durumda.

Bloomberg’de yer alan habere göre bir Verkada sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yetkisiz erişimleri engellemek için tüm iç yönetim hesaplarını askıya aldık. İç ve dış güvenlik firmalarıyla saldırının boyut ve kapsamını soruşturuyoruz. Yetkililere de durumu bildirdik” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Verkada kameralarına erişim sağladığını öne süren hackerlardan biri olan Tillie Kottmann ise siber saldırının uluslararası ölçekte kolektif bir şekilde gerçekleştirildiğini ve amaçlarının görüntülü denetimlerin ne kadar yaygın kullanıldığını göstermek olduğunu belirtti. Kottmann söylendiği kadarıyla da önce işlemci üreticisi Intel ve otomobil üreticisi Nissan’ı da hedef alan siber saldırıları üstlenmişti.

Bu hack saldırısı ile güvenlik kameralarının kendi güvenliği bir kez daha gündem oldu

Bir kez daha görüldüğü üzere özellikle kapalı sistem çalışmayan güvenlik kameraları her zaman bir güvenlik risk, doğuruyor. Bu tarz canlı erişimler ve arşivler, birçok kişinin başını fazlasıyla ağrıtacak, bazılarını da hayati tehlikeye sokacak riskler doğurabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın