reklamı kapat

POPÜLER

Starbucks mobil kullanıcılarına hack saldırısı

Tall, grande, venti? Hayır bardak boyunu değil, kaptırdığınız para miktarını soruyoruz? Starbucks mobil kullanıcılarının başı son zamanlarda hacker saldırılarıyla dertte. Gelen şikayetlere bakılıra çoğu müşterinin kredi kartı bilgileri çalınmış durumda.

İnternet forumlarında rastlanan şikayetlere göre, Starbucks’ın mobil uygulamasını kullanan ve ödemelerini bu yolla gerçekleştiren birçok kullanıcı, hem kredi kartı hem de PayPal hesaplarından bir miktar paranın eksildiğini belirtiyor. Reddit kullanıcılarından bazıları da aynı dertten muzdarip. Kendisinden habersiz Sturbucks kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin değiştiğine dair e-posta aldığını belirten bir kullanıcı, kredi kartından 100 dolar, PayPal hesabından ise 50 dolar çekildiğini belirtti. Dongsheviks isimli bir başka kullanıcı ise, banka tarafından hesabında şüpheli durum uyarısı aldığını ve bunun üzerine hesabını dondurduğunu ifade etti.

Yaşanan gelişmelerden sonra, Sturbucks’ta güvenlik açığı mı var, şüpheleri üzerine şirketten bir açıklama geldi. GeekWire‘a konuşan Starbucks sözcüsü Maggie Jantzen, müşteri hesaplarının yüzde yüz koruma altında olduğunu, şüpheli bir etkinlik söz konusu olduğunda bizzat devreye girdiklerini belirtti. Güvenlik açığı iddialarını yalanlayan Jantzen, hesap bilgilerinin muhtemelen deneme yanılma yoluyla ele geçirildiğini söyledi.