reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’un yeni bölümü rekor kırdı

HBO‘nun olaylı dizisi Game of Thrones, Torrent kullanıcılarının favorisi olmaya devam ediyor. Pazartesi günü beşinci bölümü yayınlanan dizi kendi indirilme rekorunu kırdı. Ancak HBO eskiden olduğu kadar mutlu değil, çünkü bu durum yeni servisi HBO Now‘ın kötü bir başlangıç yaptığı anlamına geliyor.

Her sezon izleyiciler tarafından büyük ilgiyle takip edilen Game of Thrones, 2012 yılında korsan olarak indirilen diziler arasında zirveye oturmuş ve o zamandan beri de koltuğu bırakmamıştı. Ancak sonrasında HBO tarafından konuyla ilgili oldukça olumlu açıklamalar yapılmış, hatta korsanı bu derece indirilen bir dizinin Emmy ödüllü bir diziden çok daha iyi olduğu belirtilmişti. O zamandan bu zamana Game of Thrones’un indirilme sayısı artmaya devam etti ancak HBO’nun korsana karşı tutumu değişti.

Geçtiğimiz ay dizi yayınlanmadan basına dağıtılan ilk dört bölümün internete sızdırılmasıyla dizinin bir aylık tüm bölümleri kullanıcılara oldukça kötü kalitede olsa da sunulmuş oldu. Bu noktada beşinci bölümü heyecanla bekleyen tüm izleyicilerin aynı anda korsan olarak diziyi indirmesi, Game of Thrones’un tarihinde bir ilk yaşanmasını sağladı. İlk 12 saatte 2,2 milyon kere indirilen bölüm HBO’nun korsanla mücadele planlarında da büyük bir aksamaya sebep oldu.

HBO her ne kadar korsan olarak indirilmeyi desteklese de Netflix tarzı yeni servisi HBO Now ile korsan kullanıcılarını yasal bir internet yayınına bağlamaya çalışıyordu. Ancak ayda 8,99 dolar isteyen Netflix’e karşı 15 dolar isteyen HBO Now’ın sadece Apple cihazlardan ulaşılabilir olması, aradığı başarıyı bu sezon elde edemeyeceğini gösteriyor.

Kanal internet tabanlı servisini diğer platformlarda da yayına hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor ancak belli ki bu beşinci sezon bitmeden gerçekleşmeyecek. Ayrıca HBO Now daha geniş bir kitleye hitap etmeye başlasa bile Netflix’in başarısını yakalayabilmek için Game of Thrones kozundan çok daha fazlasına ihtiyacı varmış gibi görünüyor.