reklamı kapat

POPÜLER

Hacker Drone

Hafiye drone telefonunuzdaki tüm bilgileri çalabilir

Kendini “etik değerlere sahip hacker”lar olarak adlandıran iki araştırmacı akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlardaki veri alışverişini izleyerek içeriği çalabilen insansız hava aracı (drone) geliştirdi. Snoopy (“Hafiye”) adlı teknolojiyle çalışan araç, uçtuğu alandaki kişilerin telefonlarında bulunan konum verilerinden çeşitli sitelerdeki kullanıcı adı ve parola bilgilerine kadar pek çok değerli bilgiyi çalabiliyor.

Akıllı cihazlardaki güvenlik açığını göstermek için bu aracı geliştirdiklerini belirten araştırmacılar, hayatınızı çalacak yeni tehdidin başınızın tam üzerinde olabileceğini gösteriyor. Wi-Fi bağlantısı açık durumda olan telefonları hedef alan Snoopy teknolojisi geçmişte bağlandığınız ağlara ilişkin verileri inceliyor. Örneğin Starbucks gibi açık bir alanda daha önce internete bağlandıysanız Snoopy bunu fark ederek kendini Starbucks ağı gibi gösterdikten sonra telefonunuza Wi-Fi üzerinden bağlanıyor.
Hacker Drone
Snoopy telefona bağlandıktan sonra tüm veri alışverişini izleyebiliyor. Bu da ziyaret ettiğiniz siteler, girdiğiniz kredi kartı numarası gibi pek çok verinin ifşa olması anlamına geliyor. Bu tür bir teknolojinin insansız hava araçlarına yerleştirilebilmesi ise durumu iyice tehlikeli hale getiriyor; her yere erişebilen bu araçlar insanların görüş alanı dışında kaldığı için genellikle hiç fark edilmiyor.

Snoopy teknolojisini ve araştırma sırasında elde ettikleri bilgileri Singapur’da düzenlenecek siber güvenlik konferansında paylaşacak olan araştırmacılar, Snoopy’den korunmak için tek yapmanız gerekenin Wi-Fi bağlantısını kapatmak olduğunu da belirtiyor.