reklamı kapat

POPÜLER

Volocopter VoloDrone

Yük taşıma odaklı VoloDrone ilk defa halka açık uçuş yaptı [İzle]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, en son karşımıza VoloDrone drone modeli ile çıkmıştı.

Volocopter, bilenler olacaktır aşağıda detaylarını yer verdiğimiz uçan taksi modeliyle geleceğin taşımacılık altyapısı kuruyor. İşte burada geliştirilen altyapı, geçtiğimiz aylarda farklı bir alana uygulandı ve karşımıza insansız drone modeli VoloDrone çıktı.

Bu model direkt olarak havadan yük taşımaya odaklanıyor. İlk açıklanan verilere göre toplam 200 kg kaldırabilen drone, üretilme amacı gereği büyük yapıda. Uçan taksi gibi 18 pervaneli (Elektrikli) yapıyı benimseyen hava aracı, uzaktan kontrol edilebiliyor ya da girilen hazır bir rotayı otonom olarak takip edebiliyor.

40 km menzilinin olduğu bilinen araç, saatte maksimum 110 km/s hıza çıkabiliyor. Yük taşıma yanında ilaçlama gibi farklı konularda da kullanılabilecek bilgisi verilen VoloDrone, kısa süre önce ilk defa halka açık bir uçuş gerçekleştirdi.

Lojistik firması DB Schenker ortaklığında yapılan bu uçuş, Hamburg merkezli ITS World Congress 2021 kapsamında yapıldı ve önemli bir gösterime daha imza atılmış oldu.

Bu gösteri uçuşunda 22 metre yüksekliğe çıkan ve üç dakikalık bir havadan taşıma gerçekleştiren VoloDrone, sorunsuz bir şov gerçekleştirdiği gelecek sinyalini güçlendirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VoloDrone drone modelinden çok Volocopter uçan taksi de dikkat çekiyor

Kısaca hatırlama adına firmanın geliştirdiği uçan taksi, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Mevcut yapıda saatte 100 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Otonom olarak görev yapabileceği aktarılan hava aracı, kendisine özel Volo-port’lar ile şehirlerde aktif olarak yer almak istiyor.

Binaların üzerine kurulacak bu özel merkezler, yolcu taşımayı güvenli ve çok kolay hale getirecek gibi görünüyor. Bunlara ek olarak tren istasyonları üzerine de kalkış / iniş noktaları kurmayı planlayan firma, kurulan Volo-port’lar ile günde tam 10 bin insan taşımayı hedefliyor.