reklamı kapat

POPÜLER

Volocopter VoloDrone drone

Yük taşımak için tasarlandı; işte karşınızda VoloDrone [Video]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, bu sefer VoloDrone drone modeli karşımızda. Yeni model yük taşımaya odaklanıyor.

Volocopter, aşağıda detaylarını yer verdiğimiz uçan taksi modeliyle geleceğin taşımacılık altyapısı kuruyor. İşte burada geliştirilen altyapı, farklı bir alana uygulandı ve karşımıza insansız drone modeli VoloDrone çıktı. Bu model direkt olarak havadan yük taşımaya odaklanıyor. Toplam 200 kg kaldırabilen drone, yukarıda görebileceğiniz gibi oldukça büyük yapıda. Uçan taksi gibi 18 pervaneli (Elektrikli motor) yapıyı benimseyen hava aracı, uzaktan kontrol edilebiliyor ya da girilen hazır bir rotayı otonom olarak takip edebiliyor. 40 km menzilinin olduğu açıklanan araç, saatte 110 km/s hıza çıkabiliyor. Yük taşıma yanında ilaçlama gibi farklı konularda da kullanılabilecek şekilde özelleştirilebilen VoloDrone, ne zaman satışa çıkacak bilinmiyor ancak birçok yerde büyük fayda sağlayacak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VoloDrone drone modelinden çok Volocopter uçan taksi de çok dikkat çekiyor

Kısaca hatırlama adına firmanın geliştirdiği uçan taksi, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Mevcut yapıda saatte 100 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Otonom olarak görev yapabileceği aktarılan hava aracı, kendisine özel Volo-port’lar ile şehirlerde aktif olarak yer almak istiyor. Binaların üzerine kurulacak bu özel merkezler, yolcu taşımayı güvenli ve çok kolay hale getirecek gibi görünüyor. Bunlara ek olarak tren istasyonları üzerine de kalkış / iniş noktaları kurmayı planlayan firma, kurulan Volo-port’lar ile günde tam 10 bin insan taşımayı hedefliyor.

İlgili Video