reklamı kapat

POPÜLER

Nikon Z9

Nikon Z9 için Türkiye’de ilk fiyat göründü, 100 bin TL geçildi!

Nikon’un aynasız fotoğraf makinesi pazarında en iyi ve iddialı oyuncusu Nikon Z9 için ilk Türkiye fiyatı, tahmini beklentilerimizi aştı.

Nikon Z9, firmanın en üst seviyeye konumlandırdığı yeni aynasız fotoğraf makinesi olarak geçtiğimiz aylarda tanıtıldı. Gövdenin yurt dışı fiyat 5.500 dolar gibi yüksek ancak özellikler ışığında sürpriz olmayan bir seviyede yer alıyordu.

O zaman gövdenin Türkiye’de 60 bin TL ya da üstüne satılacağını düşündüğümüzü belirtmiştik. Ancak tanıtımın üzerine dolar / euro kuru ciddi şekilde artış gösterdi. Şu an sadece kur çarpımı fiyat 5.500 dolar üstünden yaklaşık 71 bin TL yapıyor.

Peki vergiler ve diğer yasal ücretler sonucunda fiyat Türkiye’de tam olarak ne kadar olacak? Fotoğraf makinesi için Türkiye’de görülen ilk gövde fiyatı tam 109 bin TL oldu. Bir fotoğraf sitesi modeli resmi garantili olarak bu inanılmaz fiyattan ön siparişe açtı. Z9 için tahmini teslim tarihi 2022 Ocak ayı olarak açıklandı.

Profesyonellerin dahi erişmekte zorluk yaşayacağı gövde, dediğimiz gibi çok üst seviyeye konumlandırılıyor. Peki Nikon Z9 rakibi aynasız Canon EOS R3 kaça satılıyor? Onun için de Türkiye fiyatı 83 bin TL seviyesinde karşımıza çıkıyor.

Teknik olarak bakarsak Z9 modeli yeni geliştirilmiş bir 45,7 megapiksel BSI CMOS tam kare sensör üzerine kuruluyor ve yeni EXPEED 7 görüntü işlemcisiyle yüksek performans vadediyor.

Çok yüksek bir AF yani otomatik netleme performans bulunan ve burada 3D çalışan bir sistem kullanan gövde, 8K çözünürlükte 24p/30p video çekimi yapabiliyor. Özel gövde yapısı sayesinde 8K videoyu tam 2 saat boyunca sürekli olarak çekebilen Nikon Z9, ileride yazılım güncellemesi ile 12-bit Raw 8K/60 çekim desteğini de kazanacak. Model 4K’da ise saniyede 120 kare video çekebiliyor.

Arkasında genişçe bir hareketli dokunmatik ekran taşıyan Nikon Z9, 3,68 milyon piksellik elektronik vizör kullanıyor. Suya, düşük sıcaklıklara, darbelere ve toza dayanıklı olan profesyonel aynasız fotoğraf makinesi, Synchro VR sistemiyle sensör bazlı görüntü sabitleme ile lens temelli görüntü sabitlemeyi bir araya getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikon Z9 oldukça gelişmiş bir seçenek konumunda

Birden fazla hafıza kartı yuvası olan Nikon Z9’un hedef kitlesinin başında profesyonel spor fotoğrafçıları yer alıyor. Model bu konuda da çok gelişmiş durumda. JPEG modunda saniyede 30 kare fotoğraf çekebilen yani video seviyesinde seri çekim yapan aynasız, RAW seçilirse saniyede 20 kare gibi yine çok yeterli bir hızda çekim getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Kamera konusunda çok iddialı iPhone 12 Pro ailesi