reklamı kapat

POPÜLER

CIMON

Uluslararası Uzay İstasyonu’na “uçan beyin” gidiyor!

Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü olan Uluslararası Uzay İstasyonu, yakın zamanda çok ilginç bir ev sahipliğine hazırlanıyor. Kısaca ISS olarak geçen merkeze CIMON isimli gerçek anlamda bir “uçan beyin” gidiyor.

Airbus ve Almanya DLR uzay ajansı, geliştirdiği CIMON isimli yapay zekalı “mobil ve otonom yardım sistemini” haziran ayında ISS‘e gönderiyor. Yuvarlak bir gövdesi ve yapay zekası olduğu için “uçan beyin” olarak nitelendirilen bu robot yardımcı, gücünü IBM’in Watson süper bilgisayarından alıyor. Yani mevcut AI sistemlerinden çok daha zeki olan CIMON, uzay istasyonu için bir ilki oluşturuyor. Yukarıya çıktığı zaman astronotlara farklı konularda yardımcı olacağı belirtilen yardımcı, orada 2018 Ekim ayına kalacak. En temel açıdan istasyon içerisinde hareket edecek bir bilgisayar olan CIMON, önünde geniş de bir ekran taşıyor. Toplam 5 kg ağırlığının olduğu belirtilen “uçan beyin”, tüm ekiple sesli iletişime girebilecek. Her astronotu tek tek tanıyabileceği söylenen robot, astronotlara hem dijital bir arkadaş hem de yardımcı olacak.

CIMON

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ISS’e CIMON‘dan önce başka bazı robotlar gitti

İstasyonu daha önce ziyaret eden robotlar arasında Kirobo, International Ball Camera ve Robonaut yer alıyor. Uzay konusunda birçok araştırmanın yapıldığı merkez, çoğu kişi farkında olmamasına rağmen geleceğimiz için çok büyük önem arz ediyor. Bir gün diğer gezegenlerde yaşamak zorunda kalırsak, ISS’in araştırmalarına çok ama çok ihtiyacımız olacak.