reklamı kapat

POPÜLER

Samsung katlanabilir akıllı telefon

Samsung’dan “katlanabilir akıllı cihazlar” için ilginç patentler

Samsung‘un “katlanabilir” akıllı telefonu herkes tarafından merakla bekleniyor. Henüz nasıl görüneceğini bilmediğimiz bu cihaza işaret eden yeni patentler ise tasarım konusunda bazı ipuçları veriyor.

MWC 2018 kapsamında konuşan Samsung Mobile CEO‘su DJ Koh, hatırlarsınız katlanabilir modelleri için kendilerine oldukça güvendiklerini aktarmıştı. Telefonun bir pazarlama hilesi olmadığını belirten CEO, gerçekten katlanabilir bir akıllı telefon hazırladıklarını söylüyor, bu yeni kategoriyi başlattıkları zaman en iyi kullanıcı deneyimini sunacaklarını iddia ediyor. Ama dediğimiz gibi telefonun nasıl görüneceği halen bilinmiyor. Alınan yeni bir patent ise bu açıdan yeni fikirler ortaya atıyor. Patent kapsamında görülen cihaz ilk olarak gerçekten kalın çerçeveleriyle dikkat çekiyor. Satışa elbette böyle çıkması beklenmeyen ürün, ilginç menteşesiyle farklılaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel menteşe sayesinde boşluksuz olarak katlanabildiği görülen cihaz, bu sayede açıldığı zaman arada bir çerçeve barındırmıyor. Bu da ZTE Axon M‘den farklı olarak bütünsel bir görsel deneyim ortaya koyabiliyor. Buna ek olarak yeni patentlerde bir de bileklik görünüyor. Bünyesinde bileğe sarılabilecek düzeyde katlanabilir bir ekranın yer aldığı belirtilen bileklik, Lenovo‘nun daha önce yaptığı bazı konseptleri andırıyor.

Samsung katlanabilir akıllı telefon
Samsung katlanabilir akıllı telefon

Samsung, katlanabilir akıllı telefonu pazarına tamamen hazır olarak çıkmak istiyor

Şu an Galaxy X olarak isimlendirdiğimiz telefon, duyumlara göre iki farklı versiyon halinde bulunuyor. İki modelin de 7,3 inç esnek OLED ekran üzerine kurulduğu söylenirken, bir modelin ekranı içe doğru diğeri ise dışa doğru katlanıyor. Yani içe doğru olan telefon kapatıldığı zaman ekranı içeride, diğerinde ise dışarıda kalıyor. Ekranı dışa doğru katlanan versiyonun şu an oldukça gelişmiş bir teknolojisi kullandığı belirtiliyor. Bu da daha önce de söylediğimi üzere ilk olarak karşımıza içe doğru katlanan ekranlı modelin çıkacağını gösteriyor.