reklamı kapat

POPÜLER

ISS SpaceX CIMON

SpaceX’den ISS’in en ilginç ekip üyesini yola çıkartan önemli başarı [Video]

Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş uzay üssü Uluslararası Uzay İstasyonu‘na belirli aralıklarla kargo gönderiliyor. SpaceX’in üstlendiği son görevde ise istasyona yeni bir ekip üyesi dahil olmuş durumda.

Elon Musk‘ın en önemli şirketi SpaceX, kısa süre önce daha önce kullanılmış bir Falcon 9 roket ile ISS’e doğru sorunsuz bir kalkış gerçekleştirdi. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nde yapılan CRS-15 görev isimli kalkış, bu sefer diğer kargo görevlerinden daha farklı bir önem arz ediyor. Çünkü malzemeleri taşıyan Dragon kapsülünde ISS’in yeni ekip üyesi de yer alıyor. Airbus ve Almanya DLR uzay ajansı tarafından geliştirilen robot modeli CIMON, şu an istasyona doğru yolda bulunuyor. Daha önce “uçan beyin” olarak isimlendirilen bu yapay zekalı robot, görebileceğiniz üzere yuvarlak bir gövdeden oluşuyor. Gücünü IBM’in Watson süper bilgisayarından alan yani mevcut AI sistemlerinden çok daha zeki olan CIMON, uzay istasyonu için bir ilki oluşturuyor. Astronotlara farklı konularda yardımcı olacağı belirtilen robot, daha önce duyduğumuz kadarıyla istasyonda ekim ayına kalacak. Toplam 5 kg ağırlığının olduğu belirtilen robot, ekiple sesli iletişime girebiliyor ve önünde büyük bir ekran taşıyor. Her astronotu tek tek tanıyabileceği söylenen robot, onlara hem dijital bir arkadaş hem de yardımcı olacak şeklinde tanıtılıyor.

ISS SpaceX CIMON

CIMON

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CIMON, SpaceX sayesinde ISS’e gidiyor

Kalkışta kullanılan Falcon 9’u dikey olarak geriye indirmeyen yani kurtarmayan firma, biliyorsunuz artık yeni bir Falcon 9 geliştirmiyor. Firma şu an tüm dikkatini BFR (Big Falcon Rocket) roket modeli üzerine vermiş durumda.